PlayStation 5 добива нов џојстик

Компанијата Sony почна развој на следната генерација VR систем за PlayStation 5 конзолата, а потпретседателот Хидеаки Нишино откри неколку детали за тоа.

Следниот PlayStation VRE ќе донесе поголема резолуција, пошироко видно поле, подобро следење и давање команди, додека ќе се поврзува со PS5 преку еден кабел.

Покрај тоа во подготовка е и нов VR џојстик кој ќе присвои опции од новиот DualSense безжичен џојстик. Sony истакна дека фокусот ќе биде на одличната ергономија, но не откри повеќе детали. Новиот VR систем нема за излезе за PS5 годинава.

„Научивме многу кога го лансиравме PS VR на PS4, а тоа знаење го користиме да развиеме VR систем за следната генерација“, напиша Нишино на блогот.

PlayStation VR дебитираше пред повеќе од 4 години, а потребен е специјален адаптер за камера за да може да се користи на PS5 конзолата. Sony призна дека нивната виртуелна реалност има уште пат за да биде тоа што е.

Тагови
реклама

Ѕирнете во луксузната вила на Новак Ѓоковиќ во Шпанија

Read more

Пентагон: Снимките на НЛО од 2019 година се автентични

Read more

ЕМА истражува нова нуспојава од вакцината на AstraZeneca

Read more

Убавица на денот: Луција Јаворчекова

Read more

Гејминг

Видеоиграта „F1 2021“ наскоро пристигнува на PlayStation, Xbox и PC

Read more

Популарни PlayStation франшизи доаѓаат на мобилни уреди

Read more

Викенд занимација: Бесплатна игра од Epic Games

Read more

The Witcher 3 next-gen доаѓа во втората половина на 2021 година

Read more
 

Гик

НАСА за првпат лансира екипаж со сонда и повеќекратна ракета на SpaceX

Читај повеќе
  • play_arrow

Видеоиграта „F1 2021“ наскоро пристигнува на PlayStation, Xbox и PC

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавени нови снимки од познатата масивна црна дупка M87

Читај повеќе

Студија: 10 пати поголем ризик од тромбоза по COVID-19, отколку од вакцината

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Руската армија се засили со роботски тенкови

Читај повеќе

Концептот Fold ’n Roll го трансформира смартфонот во таблет

Читај повеќе
  • play_arrow

Како би се променила Земјата доколку е во друга галаксија?

Читај повеќе

Лендерот на НАСА „умира од студ“ на Марс, но уште има надеж

Читај повеќе

Колку милиони троши Facebook за обезбедување на Марк Закерберг?

Читај повеќе