PlayStation 5 сега поддржува резолуција од 1440p

По неколку месеци бета тестирање, PlayStation 5 официјално доби ажурирање што носи голем број подобрувања и функции.

Така, корисниците на конзолата PS5 имаат можност да креираат листи на игри слични на фолдер, има подобрени друштвени функции и многу повеќе. Сепак, најдобрата карактеристика е дефинитивно поддршката за резолуција од 1440p.

Целосната листа на промени вклучува:

  • Поддршка за видеоизлез од 1440p HDMI;
  • Во рамките на Game Library може да се креираат листи на игри, со лесна организација;
  • Можно е да се побара Share Screen од соиграчите;
  • Сега е можно лесно да се види профилот на нов играч;
  • Добивате известувања кои ви помагаат брзо да се приклучите на играта на ваш пријател од заеднички разговор;
  • Можете да споредувате 3D звук и стерео звук на истиот екран;
  • Лесен пристап до тековните активности од центрите за игри

Во секое време, додека сте на PlayStation, можете да кажете „Еј PlayStation, најди [клучен збор] на YouTube“ и апликацијата YouTube ќе се отвори и ќе ги прикаже релевантните резултати од пребарувањето.

Sony додаде и голем број надградби и надградби на придружната апликација PS за телефони. Ова вклучува започнување сесија за далечинско играње PS од апликацијата PS на уредите со Android и iOS, како и барање сесија за споделување екран од пријател.

Тагови
реклама

Авион ја промаши пистата кај Монпелје и заврши во езеро

Read more

Потенцијално сценарио: Како би изгледал нуклеарниот напад на Путин во Украина?

Read more

Надал плачеше за Федерер, на крајот и Ѓоковиќ се расплака

Read more

Прво сценарио: Русите фрлаат нуклеарка, Американците одговараат и толку  - кое е второто?

Read more

Гејминг

Xbox повеќе нема да бара нон-стоп интернет конекција при играњето

Read more

Протекоа видеа од новата GTA 6

Read more

Call of Duty: Warzone 2.0 доаѓа во ноември

Read more

Авантура од мачкина перспектива носи новата игрица Stray

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Скап е, но нема лесно да го скршите: iPhone 14 на тест на издржливост

Читај повеќе

Apple го реши проблемот со камерата со ново ажурирање

Читај повеќе

Xbox повеќе нема да бара нон-стоп интернет конекција при играњето

Читај повеќе

Летало на НАСА ќе удри во астероид: Тестираат метод за заштита на Земјата

Читај повеќе

Погледнете нагоре: Јупитер 59 години не бил поблиску до Земјата

Читај повеќе

Македонски научници освоија прво место на конференција за вештачка интелигенција

Читај повеќе
  • play_arrow

Google го откри изгледот на својот Pixel Watch

Читај повеќе

Зошто стрелките на часовникот се поместуваат во есен и пролет?

Читај повеќе
  • filter

Данска и Германија го градат најдолгиот подводен железничко-автомобилски тунел во светот

Читај повеќе