Плажите не се кафичи: Како треба да изгледа охридското крајбрежје?

Градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков најави дека Општината ќе спроведе активности за уредување на начинот на кој ќе се стопанисува со плажите на Охридското Езеро во иднина.

Фото: МИА

Пецаков рече дека веќе имал работни средби со надлежните во Министерството за транспорт и врски од кои побарал вметнување на плажите во опфатите во урбанистичките планови, за да може да се предвиди на каков начин ќе се уредуваат и издаваат под концесија. Тој побарал од државните институции да ги заокружат сите потребни процедури во насока на изнаоѓање начини како плажите ќе можат да бидат издадени под концесии на јавно наддавање.

„Првично ќе се обидеме урбанистички да ги решиме, а потоа да се издадат под концесии. За начинот како тоа ќе биде уредено ќе појасниме дополнително“, рече тој.

Пецаков појасни дека сите објекти и урбана опрема на плажите каде изминатиот период беше интервенирано за нивно отстранување, биле изградени со проекти прифатени од Министерството за транспорт и врски, со забелешка дека тоа не се дивоградби.

„Тоа не се дивоградби, туку неспособност на Локалната самоуправа да го реши проблемот и да го утврди начинот на концесионирање и за тоа како треба да изгледаат. Не станува збор за дивоградби, туку за проекти врз основа на кои плажите беа издадени под концесии. Проблемот е во тоа што претходната локална самоуправа и централната власт од 2017 година наваму не најдоа за сходно да ги решат концесиите“, рече Пецаков.

Според него, плажите ќе бидат уредувани согласно препораките на УНЕСКО, со строго утврдени одредби за уредување со исклучиво природни материјали, како и обврска за концесионерите половина од закупениот простор да биде слободен за граѓаните.

По однос дејноста што во изминатиот период ја вршеле концесионерите на просторот под закуп, Пецаков проблемот го посочи во тоа што државата и институциите дозволиле да можат да функционираат без надзор и надвор од предвиденото време.

„За начинот како тие плажи работеле надвор од предвиденото време одговорите треба да ги побараме од државните институции. Тие да ни го дадат одговорот зошто така се работело“, рече Пецаков.

Плажата не е кафич

Состојбата со охридското крајбрежје не е нова тема. Јавноста генерално се згрозува и на социјалните мрежи остро реагира на урбанизацијата на плажите и загадувањето на плажите и езерото, додека пак во сезона се пијат коктели на лежалки во удобноста на урбанизираниот простор.

Но, тоа не е плажа, тоа е кафич. Плажа е песок, чадорчиња, сламени лежалки, крпи… плажа е да се спружиш да се сончаш, да пливаш, децата да играат во песок...

Пример за уживање во природните убавини без да се наруши нивниот екосистем се ред европски земји. Само погледнете ги примерите од Бледско Езеро (Словенија), Женевско Езеро (Швајцарија), Циришко Езеро (Швајцарија), Езеро Комо (Италија). Разликата е јасна: апсолутно никаде не се плажите узурпирани со објекти, има помошни објекти, но тоа е сѐ.

Ова е сликата што треба да ја има и нашето Охридско Езеро!

Циришко Езеро (Швајцарија)
Женевско Езеро (Швајцарија)
Женевско Езеро (Швајцарија)
Езеро Комо (Италија)
Бледско Езеро (Словенија)
Бледско Езеро (Словенија)
реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Read more

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Read more

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Read more

Македонија

Најстудено и најмногу снег во Лазарополе

Read more

Состојбата стабилна, засега нема потреба од нови мерки за новиот сој

Read more

Постудено со повремен дожд, снег и ветер

Read more

Русковска: Пожарот во автобусот почнал во багажниот простор што се наоѓа над резервоарот

Read more
 

Вести

Шефот на Moderna: Постоечките вакцини не се одговор на омикрон

Читај повеќе

Австрија парично ќе ги казнува оние кои одбиваат вакцинација, им се заканува и затвор

Читај повеќе

Најстудено и најмногу снег во Лазарополе

Читај повеќе

Состојбата стабилна, засега нема потреба од нови мерки за новиот сој

Читај повеќе

Сопственикот на „Беса транс“: Во автобусот немаше запаливи материи, тубите беа со вода

Читај повеќе

Постудено со повремен дожд, снег и ветер

Читај повеќе

Русковска: Пожарот во автобусот почнал во багажниот простор што се наоѓа над резервоарот

Читај повеќе

Телата на загинатите во автобуската несреќа в петок ќе бидат пренесени авионски

Читај повеќе

Заев-Гаши: Постигната начелна согласност за програмските аспекти

Читај повеќе