Пловечка соларна платформа отпорна на урагани станува нов извор на обновлива енергија

Нова платформа за соларна енергија го менува начинот на размислување за обновливата енергија и би можела да придонесе во процесот на напуштање на фосилните горива.

Соларната фарма наречена Демонстратор неодамна во Холандија се влечеше низводно низ река за да се симулира влијанието на водата и ветерот на отворено море, а рзултатите се одлични.

Иако идеални локации за платформата би биле градовите и островите околу екваторот каде што има помалку ветар, наредната верзија на Демонстратор ќе може да издржи и урагани кои се формираат околу Бермудите и Флорида.

Платформата е дизајнирана од компанијата SolarDuck и би можела да ги напојува градовите ширум екваторот каде сонцето е константно, а има слаб ветер, па неговото искористување е непрактично. Соларната енергија е далеку најевтина метода за производство на обновлива енергија во Сончевиот појас.

Следната верзија на платформата Демонстратор ќе биде 13 пати поголема од постоечката и треба да биде значително поиздржлива.

реклама

Што е еректилна дисфункција и како се лекува овој проблем што ги мачи мажите?

Read more

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Кои се знаците дека ви недостасува железо во телото?

Read more

Три хороскопски знаци кои не знаат како да бидат сингл

Read more

Наука

Конечно решена мистеријата за поларната светлина

Read more

Google мапираше дел од човечкиот мозок до најситни детали

Read more

Дали научниците се на чекор до предвидување земјотреси?

Read more

Зошто нормална клетка станува канцерогена?

Read more
 

Гик

Предупредување: Корисниците на Word и Outlook мора веднаш да го ажурираат својот компјутер

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботско куче што можете да си го дозволите - што сѐ може да направи?

Читај повеќе
  • play_arrow

Epic Games ја подарува акционата авантура Control вредна 30 долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 нови видеоигри во јуни 2021

Читај повеќе
  • filter

Објавени фотографии од кинескиот ровер на Марс

Читај повеќе
  • filter

OnePlus го претстави смартфонот Nord CE, пристигнува во Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

Sony претстави професионален дрон вреден 9.000 долари

Читај повеќе
  • filter

Археолози најдоа кокошкино јајце старо 1.000 години во септичка јама

Читај повеќе

Зошто треба да го избришете FB Messenger?

Читај повеќе