ВО ФАЗА НА ТЕСТИРАЊЕ

Пловечки тенк – најновото чудо што доаѓа од Индонезија

Индонезија произведе борбено возило кое може да плови и да лебди во вода, како и да пука како тенк.

Станува збор за хибридно борбено возило наменето за одбрана, кое се вика Tank Boat. Ова возило може да помине 965 километри со едно полнење на резервоарот за гориво, што е идеално за одбрана на островите што ја сочинуваат Индонезија. Покрај тоа, возилото може да пренесе повеќе од еден вод индонезиски маринци.

Tank Boat веќе е во фаза на тестирање и ако се покаже добро, Министерството за одбрана ќе купи повеќе примероци од компанијата PT Lundin.

Remote video URL

Земјата се бори против организираниот криминал, а криминалците ги користат бројните острови за напади и скривалишта. Сепак, ваквите возила ќе овозможат брза транспорт на армијата од остров на остров, како и истоварање на брегот.

Tank Boat е долг 18 метри и широк 6,4 метри, придвижуван од два мотори MAN со по 1.200 КС, како и два водени млазници. Максималната брзина е до 75 км/ч. Тој е добро опремен со оружје, а војниците можат да понесат многу оружје со себе. Топот „ Cockerill од 105 мм испалува противтенковски и високоексплозивни гранати.

Индонезија изгуби подморница во април. Остатоците од подморницата се појавија на површината на морето по обемното пребарување. Индонезиските власти тврдат дека германската подморница Nangalla-402 била во одлична состојба пред несреќата.

Тагови
реклама

КАЈГАНА во Букурешт: Ечи македонската химна, навивачите подготвени да ги бодрат „рисовите“

Read more

Што е еректилна дисфункција и како се лекува овој проблем што ги мачи мажите?

Read more

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Три хороскопски знаци кои не знаат како да бидат сингл

Read more

Чек дис аут

Женка бел носорог стигна во Јапонија во потрага по партнер

Read more

Чудесниот остров во Хрватска што личи на отпечаток од прст

Read more

Фејл компилација на неделата

Read more

Американка тврди дека е магнетизирана од вакцината, сите ѝ се смеат

Read more
 

Магазин

Три хороскопски знаци кои не знаат како да бидат сингл

Читај повеќе

Женка бел носорог стигна во Јапонија во потрага по партнер

Читај повеќе

Кои се знаците дека ви недостасува железо во телото?

Читај повеќе

Што е еректилна дисфункција и како се лекува овој проблем што ги мачи мажите?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пилешко на индиски начин

Читај повеќе
  • filter

Ferrari влегува во светот на модата - дали би ги носеле овие креации?

Читај повеќе
  • filter

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Читај повеќе
  • play_arrow

Фитнес инфлуенсерка укажува каде најчесто грешиме кога вежбаме

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Чудесниот остров во Хрватска што личи на отпечаток од прст

Читај повеќе