ВО ФАЗА НА ТЕСТИРАЊЕ

Пловечки тенк – најновото чудо што доаѓа од Индонезија

Индонезија произведе борбено возило кое може да плови и да лебди во вода, како и да пука како тенк.

Станува збор за хибридно борбено возило наменето за одбрана, кое се вика Tank Boat. Ова возило може да помине 965 километри со едно полнење на резервоарот за гориво, што е идеално за одбрана на островите што ја сочинуваат Индонезија. Покрај тоа, возилото може да пренесе повеќе од еден вод индонезиски маринци.

Tank Boat веќе е во фаза на тестирање и ако се покаже добро, Министерството за одбрана ќе купи повеќе примероци од компанијата PT Lundin.

Remote video URL

Земјата се бори против организираниот криминал, а криминалците ги користат бројните острови за напади и скривалишта. Сепак, ваквите возила ќе овозможат брза транспорт на армијата од остров на остров, како и истоварање на брегот.

Tank Boat е долг 18 метри и широк 6,4 метри, придвижуван од два мотори MAN со по 1.200 КС, како и два водени млазници. Максималната брзина е до 75 км/ч. Тој е добро опремен со оружје, а војниците можат да понесат многу оружје со себе. Топот „ Cockerill од 105 мм испалува противтенковски и високоексплозивни гранати.

Индонезија изгуби подморница во април. Остатоците од подморницата се појавија на површината на морето по обемното пребарување. Индонезиските власти тврдат дека германската подморница Nangalla-402 била во одлична состојба пред несреќата.

Тагови
реклама

Мајстор на денот: Погодил 7 пара и фатил 23 денари

Read more

Италија личи на чизма, Албанија на кондом, а Македонија?

Read more

Жените открија во кои секс пози најтешко доживуваат оргазам

Read more

Имот над 30 илјади евра чие потекло нема да може да се докаже ќе биде конфискуван

Read more

Чек дис аут

Фејл компилација на неделата

Read more

Од лузна до тетоважа - неверојатни трансформации

Read more

Италија личи на чизма, Албанија на кондом, а Македонија?

Read more

Човекот кој можеше да го спаси „Титаник“ не добил дозвола да се качи на бродот

Read more
 

Магазин

Фински градинки поставија мини шуми во дворовите, имунитетот на децата веднаш подобрен

Читај повеќе

Предности и маани од гледањето порно филмови за жените и мажите

Читај повеќе

Трите најчести грешки поради кои се расипува зимницата

Читај повеќе
  • play_arrow

Колкави се шансите да преживеете корона ако сте вакцинирани и ако не сте?

Читај повеќе

Како да се ослободите од главоболката на природен начин?

Читај повеќе

Жените открија во кои секс пози најтешко доживуваат оргазам

Читај повеќе

Важи за најдобар: Хороскопски знак кој не може да поднесе неправди

Читај повеќе

Против досадното 'рчење: Растение идеално за во спалната

Читај повеќе

Брзо и лесно: Есенска пита од дуњи

Читај повеќе