Пловен град ќе ги спасува Малдиви од катастрофа

Во време на соочување со климатските промени, Малдиви ќе добијат прв вистински пловен град наречен Maldives Floating City, пренесе Interesting Engineering.

Владата на Малдиви, островска држава во северниот Индиски Океан која има најмал терен од која било земја во светот, ги откри плановите за градот минатиот месец. Ова се исклучително важни вести за Малдиви бидејќи ќе биде одговор за климатските промени и зголемувањето на нивото на морето.

На Малдиви не им се пишува баш најдобро, некои истражувања предвидуваат дека слични острови би можеле до 2050 година да бидат невозможни за живеење и се сигурни дека Малдиви ќе бидат меѓу првите кои ќе исчезнат под зголеменото ниво на морето.

Пловниот град е дизајниран од холандската компанија Dutch Docklands, а ќе биде направен во лагуна во серија на шестаголни редови од лавиринт кои ќе му дадат изглед на корал.

Градот ќе понуди илјадници објекти, а цената за 92,9 метри квадратни ќе изнесува најмалку 250.000 долари. Пловниот комплекс ќе вклучува домови, продавници, болници, училишта, центри за рекреација и јавни простори.

Изградбата ќе почне од 2022 година.

Remote video URL
Тагови
реклама

Јадрото на Земјата станува сѐ погусто од едната страна, научниците не знаат зошто

Read more

Што ќе се случи ако правите 300 „чучњеви“ секој ден, цел месец?

Read more

Кит проголта нуркач, па го исфрли неповреден

Read more

Путин: Замислете да испратиме војска до вашите граници

Read more

Архитектура

Пентхаус во Мајами е најскапата недвижност платена со криптовалута

Read more

Поглед во новата вила што Леонардо Дикаприо ја купи во Лос Анџелес

Read more

Отворен првиот транспарентен базен во воздух – би пливале ли во него?

Read more

Во Русија ќе се гради вториот највисок облакодер во светот

Read more
 

Магазин

Кои се симптомите на индискиот сој на коронавирус?

Читај повеќе

Идеја за десерт: Павлова торта

Читај повеќе
  • filter

Пентхаус во Мајами е најскапата недвижност платена со криптовалута

Читај повеќе
  • play_arrow

Дупка „проголта“ паркиран автомобил во Индија

Читај повеќе

Научно докажано: Боењето и цртањето ги намалуваат стресот и анксиозноста

Читај повеќе
  • play_arrow

Поради убавата насмевка го сметаат за најзгодниот учител во Австралија

Читај повеќе

Секс ситуации во кои жените најмногу грешат

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ќе се случи ако правите 300 „чучњеви“ секој ден, цел месец?

Читај повеќе

Како учењето на странски јазици влијае врз развојот на мозокот кај децата?

Читај повеќе