Плукни-залепи домино ефект

Речиси сите македонски медиуми се претплатени на некоја од домашните новински агенции за да добиваат редовни вести. И тоа е сосема во ред. Но, добивањето готова вест не значи и дека треба да се објави без да се прочита и да се поправи некоја грешка бидејќи и оние кои ја праќаат веста знаат да згрешат, како и секој.

За жал, речиси никој не се замара да го направи тоа, па така една грешка направена од изворот потоа завршува објавена во десетици веб-страници. И тоа стана некаков стандард во македонското новинарство.

За пример ја земавме веста со наслов „Промовиран романот 'Потрага по загубениот гроб' од Панче Коцев“ која за жал (или во случајов за среќа) ја објавиле многу малку медиуми. И тие неколку што ја објавиле не се потрудиле ниту да ја прочитаат.

Во изворната вест грешката е кај градот Александира, што всушност треба да е Александрија во Египет.

Потоа завршила нелекторирана на други сајтови исто како Александира:

Абе, за лектор има некој слушнато?

реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Што да јадете за здрав црн дроб?

Read more

#мкфејл

На тревников му треба земја

Read more

Финтаџиja некој има во Пошта

Read more

Аца Лукас потпишал за македонски фудбалски второлигаш

Read more

Кога „секси“ стана срамотен збор?

Read more
 

Магазин

  • filter

Ратајковски се потстрижи, фановите разочарани: Фризура за баби

Читај повеќе
  • play_arrow

Што треба да правите на секој тренинг за подобри резултати?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како звучеле јазиците на Викинзите, Ацтеките, Египќаните, Римјаните...?

Читај повеќе

Бонтон vs обичаи: Дали на гости треба да се соблекуваат чевлите?

Читај повеќе

Што да јадете за здрав црн дроб?

Читај повеќе

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Читај повеќе

Шест причини зошто леблебијата е една од најздравите намирници

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци ги очекува невидена среќа и пари во април?

Читај повеќе

Како да направите домашна пица како вистински мајстор?

Читај повеќе