По 32 години Англија го доби вториот геј фудбалер - Џејк Даниелс од Блекпул

Дури 32 години после последниот англиски геј фудбалер, младиот Џејк Даниелс од Блекпул реши јавно да проговори и да ја открие тајната за неговата сексуална ориентација.

Кога интервјуто на црномурниот Џастин Фушану на 22 октомври 1990 година излезе во таблоидот The Sun овој лондончанец стана првиот англиски фудбалер кој јавно призна дека е геј. На наредниот се чекаше до сега, дури 32 години подоцна, во мај 2022 година.

„Им кажав на мајка ми и на сестра ми. Тие ми рекоа: 'Па да, веќе знаевме'. Ден после тоа игравме со Акрингтон и постигнав 4 голови, што само покажува колкава тежина ми падна од рамена и колку само ми се олесни“, раскажува Џејк за Sky Sports.

Даниелс вели и дека неговите соиграчи од Блекпул му дале голема поддршка, особено капитенот Крис Маквел, велшки голман. Никој не го осудил. За да проговори јавно му помогнале и примерите на Австралиецот Џош Кавало, на британскиот пливач Том Дејли кој освои злато на ЛОИ во Токио, и на тренерот на Тетфорд Таун, Мет Мортон.

URL

„Сега е вистинското време да се направи ова. Чувствувам дека сум подготвен да им ја раскажам на луѓето мојата приказна. Сакам луѓето да го запознаат вистинскиот јас. Долго време мислев како да го направам ова, кога сакам да го направам. Знам дека е време. Подготвен сум да бидам јас, да бидам слободен и да бидам сигурен со тоа“.

Има само 17 години и скоро потпиша професионален договор. Игра како напаѓач, а сезонава дебитираше за првиот тим во Чемпионшип на 7 мај против Питербороу Јунајтед откако претходно играјќи за младинците постигна 40 голови.

„Не можам точно да одредам временска рамка, но веројатно имав 5 или 6 години кога знаев дека сум геј. Така да долго време живеев во лага. На тие години не размислувате баш на тоа дека фудбалот и да се биде геј не може да се поврзат. Си мислите дека еден ден кога ќе пораснете ќе си фатите девојка и ќе се промените, и сѐ ќе биде во ред. Но, како што растете сфаќате дека не можете да се промените. Тоа не функционира така“.

„Имав девојки во минатото, се обидував сите мои другари да ги убедам дека сум хетеро, но тоа беше само едно големо прикривање. На училиште многумина ме прашуваа: 'Сигурен си дека не си геј?', а јас им одговарав: 'Не, не сум'“.

Јавното излегување на Даниелс го поздравија и Хари Кејн, Гари Невил и поранешната легенда на англискиот фудбал Гари Линекер.

URL

Блекпул сезонава во втората англиска лига заврши на 16. место

реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Шест љубовни парови создадени еден за друг

Read more

Како да ја оживеете намалената желба за секс?

Read more

25 јуни 1876, Индијанците ја поразиле американската војска кај Литл Бигхорн

Read more

Фудбал

Македонските фудбалерки го совладаа Косово

Read more

Руни го напушти Дерби Каунти

Read more

ПСЖ објави колку заработи на Меси - бројките се неверојатни

Read more

Познат распоредот за новата сезона во Серија А: Кога се големите дербија?

Read more
 

Спорт

Македонските фудбалерки го совладаа Косово

Читај повеќе

Руни го напушти Дерби Каунти

Читај повеќе

Лејкерс потпишаа договори со синовите на Шекил О'Нил и Скоти Пипен

Читај повеќе

Ѓоковиќ против Кореецот Куон на стартот на Вимблдон

Читај повеќе

ПСЖ објави колку заработи на Меси - бројките се неверојатни

Читај повеќе

Познат распоредот за новата сезона во Серија А: Кога се големите дербија?

Читај повеќе
  • play_arrow

Ботас сабајлево го разбуди Милано

Читај повеќе

Роналдо му постави ултиматум на Јунајтед

Читај повеќе

ФИФА промени две важни правила за бројот на играчи за Светското во Катар

Читај повеќе