По 50-тата многу жени ја кратат косата: Дали долга коса е за постари дами?

Традиционално, долгата распуштена коса се смета за фризура за млади девојки и млади жени - но не и за постарите. Кога ќе наполнат 50 години, жените не мора да ја потстрижуваат косата налик на „машка фризура“, туку на постарите дами им се препорачува значително да ја скратат.

Традицијата нема никаква врска со тоа. Факт е дека кај луѓето - и кај жените и кај мажите - косата старее. И одржувањето во уредна состојба - онаа што не укажува на стареење на целиот организам - станува сè потешко.

Да, сега има многу брендови (особено луксузни и професионални) кои прават производи за коса против стареење. Но, во реалноста, овие лекови се главно чисти илузии. Косата не може да се направи погуста или посјајна користејќи само шампон, маска или регенератор.

Квалитетот на косата зависи од фоликулот од кој расте. Ако исхраната на фоликулите е нормална, ако нема отстапувања во телото, ако фоликулот е силен, тогаш дава добра коса. Понекогаш фоликулот е толку силен што дури и амонијакот од бојата не ја уништува косата. Но, промените поврзани со возраста влијаат на целото тело.

Со текот на годините и на убавите дами им се проретчува косата и од тоа не треба да се срамат, бидејчќи се работи за природен процес. Особено кога ќе влезат во менопауза, косата на жените станува поретка, влакната потенки и склони кон оштетување. И тука ништо не помага.

На старата коса ѝ недостига влага, таа е склона кон разлетување и опаѓање. Фарбањето може само да придонесе за побрзо оштетување.

Со возраста, телото на жената почнува да произведува помалку естроген, хормон одговорен за животниот циклус на клетките на кожата и косата. Но, не се само дамите осудени на опаѓање на косата. И мажите ги трпат истите маки.

Тагови
реклама

САД ѝ го блокираа на Русија плаќањето на долговите, ја принудуваат на банкрот

Read more

Брозовиќ на суд ја демантираше аферата со Ванда Нара: Имав проблеми со сопругата

Read more

Кои хороскопски знаци ќе ја запознаат љубовта на својот живот до крајот на мај?

Read more

Шолц: Путин сериозно ќе преговара само во еден случај

Read more

Стил

Секси и самоуверена: Најубавата Романка на сите времиња привлече внимание во Кан

Read more

Најтажната принцеза во светот блесна на Модната недела во Монако

Read more

Instagram модел: Јулија Логан

Read more

Наоми Кембел во секси издание на црвениот килим во Кан

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

15 најстрашни хибридни животни кои навистина постојат

Читај повеќе
  • play_arrow

За цврсти мускули: 15-минутни интензивни домашни вежби

Читај повеќе

Кои промени се случуваат ако имате секс секој ден, цела година?

Читај повеќе

Најздравите луѓе во светот ги јадат овие три намирници за појадок

Читај повеќе

Секси и самоуверена: Најубавата Романка на сите времиња привлече внимание во Кан

Читај повеќе

Природни средства со кои може да се ослободите од мравките во домот

Читај повеќе

10 болести кои ги наследуваме од мајката

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци ќе ја запознаат љубовта на својот живот до крајот на мај?

Читај повеќе

Скриени состојки во храната од кои се дебелеете

Читај повеќе