По 57. пат „Рацинови средби“ на 25 и 26 септември во Велес

Во Велес, градот на Рацин, годинашните 57. „Рацинови средби“ ќе се одржат на 25 и 26 септември, информираше денеска велешкиот градоначалник Аце Коцевски.

Во состав на „Рациновите средби“ ќе се одржи Меѓународната научна конференција на која ќе се говори на две теми, 75 години современ македонски јазик, азбука и правопис и Јазикот и стилот во творештвото на Горан Стефановски.

На свеченото отворање ќе има поетски митинг со учество на домашни и странски автори, некои во живо, а некои ќе се обратат и со видео пораки, а меѓу нив има и врвни светски поетски имиња и добитници на признанието на Струшките вечери на поезијата.

– Првата вечер ќе биде завршена со етно концерт на познатата група „Синтезис“, а сѐ што ќе биде организирано ќе биде согласно протоколите на Владата односно на Комисијата за заразни болести за држење на предвиденото растојание, најави Коцевски.

Воедно, ќе има и промоции на книги, а на свеченото затворање поетски перформанс „Колаж за Рацин“ ќе изведат актерите од Националната установа „Јордан Хаџи Константинов-Џинот“, а потоа ќе бидат доделени Почесното Рациново признание за 2020 и Рациновото признание, додека програмата ќе заврши со концерт на Градскиот Камерен оркестар.

– Научната конференција е предвидена во просториите на Општина Велес, а во Младинскиот парк на отворено, ќе се одржат останатите делови од програмата, ако за тоа дозволуваат временските услови, појасни Коцевски.

реклама

Сведоци на Илинденското востание: Каква Бугарија, рече Питу Гули, за Македонија излеговме!

Read more

Мицковски, временски патник - го честиташе Велигден на 2 август

Read more

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Read more

Љетив на кров – BMW издание

Read more

Култура

Што нуди вечерашната програма на „МКЦ за Скопје“?

Read more

Скопје официјално доби ѕидови на кои легално ќе се цртаат графити

Read more

Галичка свадба со младенците Катерина Илиевска и Филип Бундовски

Read more

Нови сознанија за задгробниот живот од антиката во Преспа

Read more
 

Вести

Во Кочани огнената стихија оштети куќи и возила, десетина граѓани завршија во болница

Читај повеќе

Нови 54 случаи на COVID-19 од 3.087 тестирања

Читај повеќе

Малолетнички повредени во судир меѓу автомобил и електричен тротинет

Читај повеќе
  • play_arrow

Сведоци на Илинденското востание: Каква Бугарија, рече Питу Гули, за Македонија излеговме!

Читај повеќе

Визијата на Јордан и Искра Грабул за „Македониумот“ била пред нивното време

Читај повеќе

Разликите во вакцинацијата во Европа се културен проблем, вели словенечки имунолог

Читај повеќе

Пендаровски: Eднаш добиена, слободата мора да се одржува преку посветена работа на секоја нова генерација

Читај повеќе

Доларот стагнира, цените на нафтата паѓаат

Читај повеќе
  • play_arrow

Европа врие против КОВИД мерките: Дали ќе стигне до степен на радикализација?

Читај повеќе