ЛИГА НА ШАМПИОНИ 2019/20

По бурниот меч, на Етихад останаа само Пеп и Зизу

Манчестер Сити влезе во четвртфиналето од Лигата на шампиони, откако на реванш натпреварот што се одигра пред празни трибини на стадионот Етихад го совлада Реал Мадрид со 2:1. Со ист резултат победи и на првиот натпревар што се одигра пред пет месеци во Шпанија.

По бурниот меч, на Етихад останаа само тренерите Пеп Гвардиола и Зинедин Зидан. Двете фудбалски легенди поразговараа неколку минути, а потоа дадоа изјави за медиумите.

URL

Гвардиола: Ако сакаме да ја освоиме ЛШ, треба да ги победуваме големите тимови

Менаџерот на Манчестер Сити Пеп Гвардиола не се предаде на емоциите по успехот против Реал и ги повика своите играчи да останат цврсто на земја, затоа што ги чекаат нови тешкотии.

– Создадовме многу ситуации и нашите два гола паднаа по грешки на Реал. Јас се обидов да ги убедам играчите да одат напред, да напаѓаат, но против толку силен противник не е лесно. Задоволен сум од нашиот севкупен учинок. Видовте колку мирно играа играчите на Реал, тие се навистина многу добри. За нас е важно што ги победивме двапати. Нашата цел е да го освоиме турнирот. А за да триумфирате во Лигата на шампионите, треба да ги победите најголемите тимови, рече Пеп.

Како тренер, тој го победи Реал Мадрид 11 пати – повеќе од кој било друг во 21. век. По каталонскиот стручњак се Диего Симеоне и Ернесто Валверде со 9 победи против „кралскиот клуб“.

Марчело Липи и Отмар Хитсфелд се единствените тренери покрај Пеп кои го елиминирале Реал повеќе од еднаш во Лигата на шампионите.

Зидан: Можеме да бидеме горди на тоа што го постигнавме

Тренерот на Реал Мадрид Зинедин Зидан зборуваше позитивно за перформансите на тимот во повратниот натпревар од четвртфиналето на Лигата на шампионите против Манчестер Сити.

„Кралевите“ загубија по втор пат со 1: 2 од „граѓаните“ и го напуштија турнирот, но Зидан ја пофали играта на играчите вчера, како и во текот на целата сезона.

– Не можеме да бидеме среќни откако испаднавме, но треба да бидеме горди на она што го сторивме. Сега не е време да се правдаме. Ние загубивме, но важно е што сум горд на напорите на тимот. Загубивме во двата натпревара, така што нашиот противник продолжува да се движи напред заслужено. Во второто полувреме, кога беше нашиот најсилен период, пропуштивме да постигнеме втор гол. Грешките на Варан? Мора да се задржи мирот. Како и за 95% од останатите играчи, сезоната беше импресивна за него. И јас нема да го менувам мислењето. Во принцип, испраќаме многу успешна сезона, иако не ја завршуваме на најдобар можен начин, рече Зизу по мечот.

реклама

Мажите во овие хороскопски знаци ќе ве разочараат во кревет

Read more

Фитнес експерт до почетници во вежбањето: Учете од моите грешки

Read more

Паднаа Facebook и Instagram – дали забележавте проблеми?

Read more

Ова се десетте најпаметни трансфери направени летово

Read more

Фудбал

Фернандеш е играч на сезоната во Манчестер Јунајтед

Read more

Хамес преминал бесплатно во Евертон

Read more

Медиумите во Англија го критикуваа Тотенхем

Read more

Сите резултати од 2. квалификациско коло од Лига Европа

Read more

Спорт

  • play_arrow

Фернандеш е играч на сезоната во Манчестер Јунајтед

Читај повеќе

Хамес преминал бесплатно во Евертон

Читај повеќе

Осака се повлекува од Ролан Гарос

Читај повеќе
  • play_arrow

Медиумите во Англија го критикуваа Тотенхем

Читај повеќе
  • play_arrow

Мајами поведе со 2:0 во финалето на Истокот против Бостон

Читај повеќе

Сите резултати од 2. квалификациско коло од Лига Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

Суарес полагаше италијански, студентите му дофрлаа: „Кјелини те чека на вечера“

Читај повеќе

Sky Sport Italia: Падна договор меѓу трите клуба, Џеко заминува во Јуве

Читај повеќе
  • play_arrow

Шкендија во Романија го продолжи европскиот сон, на ред е Тотенхем

Читај повеќе