По две недели изгаснат најразорниот овогодишен пожар во Калифорнија

Лос Анџелес, 8 ноември 2019 (МИА) – Најразорниот пожар оваа година во Калифорнија, што уништи површина од 310 квадратни километри во округот Сонома и голем број домаќинства, официјално е прогласен за изгаснат, две недели по избувнувањето.

Пожарот наречен Кинкејд, изгоре третина од 101.000 хектари колку што изгореа во Калифорнија од јануари.

Повеќе од 400 објекти беа оштетени или уништени во Сонома округот, или повеќе од половина од уништените објекти од сите пожари оваа година, според Калифорнискиот оддел за шуми и заштита од пожари.

Во историјата на Калифорнија, големите пожари од 2017 и 2018 година беа најсмртоносни и направија најголема штета.

За време на тие две години, речиси 150 луѓе загинаа, меѓу кои 85 во пожар во северниот град Рајот пред една година и се води како пожар со најмногу жртви во таа држава.

Билансот за 2019 година е изгорени 101.000 хектари и е далеку под 485.000 хектари и 647.000 хектари во 2017 и 2018 година.

реклама

Филипче: Има суштинска разлика помеѓу првиот и овој бран

Read more

Археолози пронајдоа траги од канабис во древен храм во Израел

Read more

Британскиот парламент забранува секс со лице од друго семејство и надвор од домот

Read more
Коронавирус во Македонија: Неизвесноста продолжува, бројот на заболени расте, а пикот се очекува за еден месец

Коронавирус во Македонија: Неизвесноста продолжува, бројот на заболени расте, а пикот се очекува за еден месец

Read more

Свет

Русија покани војници од 19 земји на парадата на победата на Црвениот плоштад

Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Ардерн ги поддржа протестите за солидарност со случајот на Џорџ Флојд

Read more

Криза за гориво во корона-криза, не може да се транспортираат мртвите

Read more

Вести

Русија покани војници од 19 земји на парадата на победата на Црвениот плоштад

Читај повеќе

Црна Гора прогласи крај на епидемијата на COVID-19

Читај повеќе

Спасовски: Нема потреба од нова вонредна состојба, изборите се на 5 јули

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

12 патници со коронавирус во авион од Доха за Атина, во карантин 91 лице

Читај повеќе

Коригиран бројот на заболени: Вкупно 76, од нив 52 се од Скопје

Читај повеќе

Дополнета владината Уредба за јавен превоз на патници

Читај повеќе

Како да се заштитите од COVID-19 на работното место?

Читај повеќе
  • play_arrow

Ардерн ги поддржа протестите за солидарност со случајот на Џорџ Флојд

Читај повеќе