По две недели изгаснат најразорниот овогодишен пожар во Калифорнија

Лос Анџелес, 8 ноември 2019 (МИА) – Најразорниот пожар оваа година во Калифорнија, што уништи површина од 310 квадратни километри во округот Сонома и голем број домаќинства, официјално е прогласен за изгаснат, две недели по избувнувањето.

Пожарот наречен Кинкејд, изгоре третина од 101.000 хектари колку што изгореа во Калифорнија од јануари.

Повеќе од 400 објекти беа оштетени или уништени во Сонома округот, или повеќе од половина од уништените објекти од сите пожари оваа година, според Калифорнискиот оддел за шуми и заштита од пожари.

Во историјата на Калифорнија, големите пожари од 2017 и 2018 година беа најсмртоносни и направија најголема штета.

За време на тие две години, речиси 150 луѓе загинаа, меѓу кои 85 во пожар во северниот град Рајот пред една година и се води како пожар со најмногу жртви во таа држава.

Билансот за 2019 година е изгорени 101.000 хектари и е далеку под 485.000 хектари и 647.000 хектари во 2017 и 2018 година.

реклама

Пет розови фламинга во посета на Преспанското Езеро

Read more

Дневен биланс: 141 новозаразен од COVID-19, 4 лица починаа

Read more

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Приведен малолетникот кој потпалуваше шума на Tik-Tok

Read more

Свет

САД запленија иранска нафта на пат кон Венецуела

Read more

Фаучи: Не сум задоволен од развојот на ситуацијата, отворањето на училиштата може да има катастрофални последици

Read more

Пентагон формира работна група за анализа на појави на НЛО

Read more

Лукашенко: Жив сум и не сум избегал од Белорусија

Read more

Вести

Дневен биланс: 141 новозаразен од COVID-19, 4 лица починаа

Читај повеќе

НБ: Сите мерки што ги презедовме кон Еуростандард банка се за заштита на депонентите

Читај повеќе

Хаџиев: Од ФОД ќе бидат обесштетени депозитите на 99,4% од физичките депоненти во Еуростандард банка

Читај повеќе

САД запленија иранска нафта на пат кон Венецуела

Читај повеќе

Локални поројни врнежи, ветер, грмежи и град викендов

Читај повеќе

Србија: Од денеска задолжителен ПЦР тест за граѓаните на 5 соседни држави

Читај повеќе

Фаучи: Не сум задоволен од развојот на ситуацијата, отворањето на училиштата може да има катастрофални последици

Читај повеќе

Приведен малолетникот кој потпалуваше шума на Tik-Tok

Читај повеќе

Продолжуваат консултациите за формирање Влада

Читај повеќе