По две тешки дијагнози, Мајкл Џ. Фокс објави крај на кариерата

Мајкл Џеј Фокс, најпознат по улогата во филмовите „Враќање во иднината“ (Back to the Future), отворено зборуваше за најлошите денови од неговиот живот и рече дека се повлекува од актерската кариера од здравствени причини.

На Фокс му беше дијагностицирана Паркинсонова болест кога имаше само 29 години. Иако долго време се бореше со оваа состојба, пред две години доби уште една тажна вест - лекарите му најдоа тумор на 'рбетот што забрзано растеше. Имаше страшни болки, па речиси остана неподвижен.

Своите размислувања на оваа тема ги сподели во својата нова книга „Нема време како иднината“ (No Time Like the Future).

„Има време за сè, а моето работно време од 12 часа и запамтувањето на седум страници дијалог се зад мене, барем засега. Да бидам фер со себе и со продуцентите, режисерите, уредниците, сценаристите и актерите, ќе кажам дека влегувам во втора пензија. Тоа би можело да се смени, бидејќи сè се менува“, напиша Фокс.

Фокс наскоро ќе наполни 60 години, па затоа е целосно насочен кон семејството. Тој ужива во бракот со неговата сопруга Трејси Полан, со која е заедно од 80-тите години, и е фокусиран на своите деца - синот Сем, близнаците Аквина и Шујлер, како и најмладата ќерка Есме.

реклама

Принцот Филип беше против разводот на Чарлс и Дијана: Никој со здрав разум не би ја оставил за Камила

Read more

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Read more

Лични податоци на 500 милиони корисници на LinkedIn завршија на dark web

Read more

Кои се голите девојки уапсени во Дубаи и кој стои зад сето тоа?

Read more

Филм & ТВ

Бенедикт Камбербач мисли дека бил нулта ковид пациент

Read more

Сè што е погрешно со „Prince of Persia“

Read more

На Netflix доаѓа серија за еден од најпознатите сериски убијци

Read more

Топ 10 грешки во „Twilight“ филмовите

Read more
 

Сцена

Бенедикт Камбербач мисли дека бил нулта ковид пациент

Читај повеќе
  • play_arrow

Сè што е погрешно со „Prince of Persia“

Читај повеќе
  • play_arrow

На Netflix доаѓа серија за еден од најпознатите сериски убијци

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 грешки во „Twilight“ филмовите

Читај повеќе
  • play_arrow

50 работи кои веројатно не ги знаете за „Dexter“

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен вториот трејлер за „Cruella“ со Ема Стоун како негативец

Читај повеќе
  • play_arrow

Излезе трејлер за новата серија „Jupiter's Legacy“

Читај повеќе
  • filter

Девет филмови што не може да ги изгледате докрај

Читај повеќе
  • play_arrow

„Godzilla vs. Kong“ експресно доби искрен трејлер

Читај повеќе