По Harley-Davidson, и Ducati ќе претстави електричен мотоцикл

Легендарниот италијански производител на мотоцикли потврди дека ќе се приклучи на трендот и дека наскоро ќе претстави нов електричен мотоцикл. Од Ducati беше најавено и дека веќе почнале да работат на моделот, кој ќе биде базиран на концептот Ducati Zerо.

Кога Harley-Davidson можеше да го прифати трендот на електрични возила, зошто да не може да го направи и Ducati?

Италијанската компанија ќе го претстави новиот електричен модел, базиран на претходно претставениот концепт Ducati Zero. Според зборовите на генералниот директор на компанијата, Клаудио Доменикали, електричниот мотоцикл ќе биде претставен наскоро, со тоа што се чека вистинскиот момент за неговата промоција.

„Иднината е електрична, а ние не сме далеку од почнување на сериско производство на мотоцикли со таа технологија“, изјави Доменикали.

Ова не е првпат за Ducati да биде споменат во иста реченица со електричната технологија. Уште во 2017 година шефот на нивниот оддел за западна Европа говореше за плановите на овој производител да направи електричен скутер и мотоцикл. Тогаш беше нагласено дека сериското производство ќе започне во 2021 година.

Во Ducati беа разработени повеќе модели изминатите две години, а заедно со Политехничкиот факултет за дизајн во Милано беше претставен футуристичкиот концепт Ducati Zero, кој веројатно ќе биде основа за новиот електричен мотоцикл.

реклама

Ја избричи брадата по 10 години и ја шокираше сопругата

Read more

Хороскопски знаци во кои се родени мажите со најтежок карактер

Read more

Филипче: Дел од граѓаните не се придржуваат до мерките, па и не веруваат дека вирусот постои

Read more

Светот има ново жариште – земја каде за многу луѓе физичката дистанца е невозможна

Read more

Мотори

Segway го претстави електричниот крос мотор

Segway го претстави електричниот крос мотор

Read more
Првиот мотоцикл на Aston Martin изгледа фантастично

Првиот мотоцикл на Aston Martin изгледа фантастично

Read more
Електричниот Harley-Davidson не ги исполни очекувањата

Електричниот Harley-Davidson не ги исполни очекувањата

Read more
Електричниот мотоцикл на BMW ни дава нова визија за иднината

Електричниот мотоцикл на BMW ни дава нова визија за иднината

Read more

Автомобили

  • filter

KIA го претстави освежениот модел Rio

Читај повеќе

Hyundai ја објави првата фотографија од новиот Santa Fe

Читај повеќе

Најчести причини за сообраќајни незгоди во кои страдаат младите возачи

Читај повеќе
  • play_arrow

Како се снајде најбрзиот Mégane на патеката во Нирбургринг?

Читај повеќе

Volkswagen го менува начинот на продажба за електричните модели

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Поглед во новиот BMW Alpina XB7 со 612 коњски сили

Читај повеќе
  • filter

Mazda започнува со производството на електричниот модел MX-30

Читај повеќе

Познат датумот кога Mercedes ќе ја претстави редизајнираната Е класа

Читај повеќе

Продажбата на автомобили во ЕУ доживеа колапс

Читај повеќе