По Harley-Davidson, и Ducati ќе претстави електричен мотоцикл

Легендарниот италијански производител на мотоцикли потврди дека ќе се приклучи на трендот и дека наскоро ќе претстави нов електричен мотоцикл. Од Ducati беше најавено и дека веќе почнале да работат на моделот, кој ќе биде базиран на концептот Ducati Zerо.

Кога Harley-Davidson можеше да го прифати трендот на електрични возила, зошто да не може да го направи и Ducati?

Италијанската компанија ќе го претстави новиот електричен модел, базиран на претходно претставениот концепт Ducati Zero. Според зборовите на генералниот директор на компанијата, Клаудио Доменикали, електричниот мотоцикл ќе биде претставен наскоро, со тоа што се чека вистинскиот момент за неговата промоција.

„Иднината е електрична, а ние не сме далеку од почнување на сериско производство на мотоцикли со таа технологија“, изјави Доменикали.

Ова не е првпат за Ducati да биде споменат во иста реченица со електричната технологија. Уште во 2017 година шефот на нивниот оддел за западна Европа говореше за плановите на овој производител да направи електричен скутер и мотоцикл. Тогаш беше нагласено дека сериското производство ќе започне во 2021 година.

Во Ducati беа разработени повеќе модели изминатите две години, а заедно со Политехничкиот факултет за дизајн во Милано беше претставен футуристичкиот концепт Ducati Zero, кој веројатно ќе биде основа за новиот електричен мотоцикл.

реклама

Спектакл на небото: Како да го гледате метеорскиот дожд Персеиди?

Read more

Мистерија на Арктикот подгрева теории на заговор: Што се крие на замрзнатиот континент?

Read more

Како да го зголемите нивото на тестостерон на природен начин?

Read more

Disney го згасна брендот „20th Century Fox“

Read more

Мотори

Segway го претстави електричниот крос мотор

Segway го претстави електричниот крос мотор

Read more
Првиот мотоцикл на Aston Martin изгледа фантастично

Првиот мотоцикл на Aston Martin изгледа фантастично

Read more
Електричниот Harley-Davidson не ги исполни очекувањата

Електричниот Harley-Davidson не ги исполни очекувањата

Read more
Електричниот мотоцикл на BMW ни дава нова визија за иднината

Електричниот мотоцикл на BMW ни дава нова визија за иднината

Read more

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Изгледа како Mustang, вози како Tesla – рускиот електричен Aviar

Читај повеќе
  • play_arrow

Забавен тизер за Ford Puma ST, деби во септември

Читај повеќе
  • play_arrow

Кој е Томас Шeјфер, новиот шеф на Škoda?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ретка ѕверка: Zagato IsoRivolta GTZ ќе се произведе во само 19 примероци

Читај повеќе
  • play_arrow

Sony ќе тестира електричен автомобил

Читај повеќе
  • filter

Суперспортскиот модел на Mercedes сега развива 530 коњски сили

Читај повеќе
  • filter

Поглед во освежениот BMW M5

Читај повеќе

Елон Маск: Tesla автомобилите се прескапи, потребен е поевтин модел

Читај повеќе

Nissan го подготвува новиот електричен SUV

Читај повеќе