По хеликоптерската несреќа, мечки го изеле телото на поранешниот светски шампион во биатлон

Голема трагедија во Русија. Тројца Руси загинаа откако се урна хеликоптерот што го пилотираше поранешниот петкратен јуниорски светски шампион во биатлон.

Остатоците од хеликоптерот во кој се наоѓаше поранешниот светски шампион беа пронајдени во Камчатка на 17 јули. Пронајдени се три мртви лица, а сега руските новинари донесоа застрашувачки факти за несреќата.

Игор Малиновски почина на 16 јули заедно со Зоја Кајгородова и Сергеј Колесњак. Следниот ден, во близина на превојот Семјачков, на 13 километри од вулканот Узон, беа откриени коски на три лица. Руските и светските медиуми пишуваат дека мртвите тела на трите жртви биле искасапени и изедени од мечки.

Според вестите на Channel Five во Русија, Министерството за вонредни ситуации ги даде првите информации за трагедијата. Несреќата се случила за време на деветдневна обиколка на областа во услови кои не биле погодни за летање. Хеликоптерот требало да слета во соседното село Милково во 7 часот по локално време. Меѓутоа, комуникациите на хеликоптерот престанале, по што почнала потрага.

URL

Малиновски беше одличен биатлонец и сакаше да биде пилот

Локалните медиуми забележуваат дека хеликоптерот бил во сопственост на компанијата Vzlyot, чиј сопственик е таткото на Игор, Владимир Малиновски. Овој 25-годишник бил голем вљубеник во авијацијата и во него се судриле две желби. Од една страна, тој се обиде да ја продолжи кариерата како биатлонец, но неговата главна цел беше да стане пилот.

Студирал на Техничкото училиште за цивилно воздухопловство. Пред три месеци ја добил дозволата за пилот на Mi-8, а sports.ru наведува дека ја продал спортската опрема затоа што сакал да биде пилот.

Daily Mail пишува дека заминувањето на Малиновски го оплакува руската и светската биатлонска заедница. Јуриј Камински, главен тренер на руската машка репрезентација во биатлон, за спортската телевизија Match TV изјави: „На сите ни е многу жал. Долго време беше дел од нашиот машки тим и ветуваше многу. Тој беше прекрасен човек и одличен спортист. Колку што знам, се двоумеше дали да го напушти биатлонот или не, да се концентрира само на летање или не. Беше толку млад“.

„IBU и целото биатлонско семејство тагуваат за загубата на Игор Малиновски, петкратниот јуниорски светски шампион и натпреварувач во Светскиот куп. Секогаш ќе го паметиме како голем биатлонец. Изразуваме сочувство до неговото семејство“, рече претседателот на IBU, О. Далин.

реклама

Цените на нафтата паднаа на најниско ниво од февруари

Read more

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Поранешен бунтовник стана претседател на Колумбија, најави преговори со нарко-бандите

Read more

Што ќе се вози во Русија: Москва како Хавана?

Read more

Останати спортови

Австралијките се нови светски рекордерки на 4×200 слободен стил

Read more

Златен медал за македонскиот карате тим на Универзијадата во Полска

Read more

Аманда брутално ја претепа Пења, испи пиво и ја напушти салата со патерици

Read more

Светски шампион во бокс претепа аматер кој дојде во теретана и го предизвика

Read more
 

Спорт

Роналдо додаде причини за заминување од Јунајтед

Читај повеќе
  • play_arrow

Холанд цензуриран поради вулгаризми: Не ми оди јазикот

Читај повеќе
  • play_arrow

Голот со „ножички“ на Меси ги одушеви и противничките навивачи

Читај повеќе

Баерн радикално штеди: Без гас и топла вода на Алијанц Арена

Читај повеќе

Чави ентузијаст пред почетокот на сезоната

Читај повеќе

Зверев откри дека има дијабетес и отвори фондација

Читај повеќе

Дали „деветката“ во Челси е проколната?

Читај повеќе

Конте: Мразам лажговци

Читај повеќе

Фудбалер на Малме ја пропушти сопствената свадба поради натпревар

Читај повеќе