По повеќе од век најдени комплетни фајумски портрети во Египет

По повеќе од еден век египтолозите успеаја да откријат уште два комплетни примероци од фајумските портрети, како и една исклучително ретка фигура на божица.

Пред нешто повеќе од 110 години британскиот археолог Флиндерс Петри во оазата Фајум во Египет открил 146 портрети на ковчезите во кои биле сместени мумиите. Истражувачите кои уште од 2016 година ископуваат во истиот регион на наоѓалиштето Герза сега успеаја на оваа колекција да додадат уште два комплетни и неколку фрагментирани портрети.

Наодите се откриени среде рушевини кои според истражувачите од Арехеолошкиот институт од Австрија припаѓаат на остатоци од некогашниот древен град Филаделфија, на само 120 километри југозападно од Каиро. Според нив, тука се откриени и: згради, папируси, грнчарија и ковчези кои датираат од птоломејскиот и римскиот период, или од 305 година п.н.е. до 390 година од новата ера.

URL

Сепак, со својот изглед и значењето, покрај портретите од сите наоди, се истакнува и откривањето на статуата од божицата Изида-Афродита од теракота внатре во еден од ковчезите, што претставува своевиден раритет според тврдењата на археолозите. Шефот на проектот, Басем Гехад, откри дека таа го одржувала влијанието на Хелените во египетската уметност, како резултат на мешањето на заедницата која живеела на овое простори.

URL

Владата на оваа земја соопшти дека откритијата даваат увид во социјалните, економските и верските практики на луѓето кои некогаш живееле на тие простори. Владини претставници објаснуваат и дека фајумските портрети ги прикажуваат некои од најбогатите членови на заедницата, пракса што била типична кај древните Хелени, а така правеле и древните Египќани за време на периодот од 600 години.

Гехад во својата изјава за медиуми откри дека „никој не го знае контекстот што се крие зад овие портрети“, но се надева дека во иднина ископувањата во овој регион ќе резултираат со уште слични наоди кои тој и неговите колеги со помош на модерната технологија ќе можат да ги испитаат и да дадат поконкретни одговори на ова прашање.

реклама

Грчки археолози открија мистериозна тркалезна градба стара 4.000 години

Read more

Преработена храна што треба да се јаде и при процесот на слабеење

Read more

Што си дробел, тоа ќе сркаш

Read more

Срушен рекордот за најбрз гол на ЕУРО: Албанија погоди по само 23 секунди

Read more

Вести

Во Австралија откриени коски на летечки диносаурус со масивен јазик

Read more

Грчки археолози открија мистериозна тркалезна градба стара 4.000 години

Read more

НАСА по грешка објави видео од Меѓународната вселенска станица и предизвика многу шпекулации

Read more

Наследството на Централните Пангејски Планини: Како некогаш биле поврзани Европа, Америка и Африка?

Read more
 

Гик

Во Австралија откриени коски на летечки диносаурус со масивен јазик

Читај повеќе

Грчки археолози открија мистериозна тркалезна градба стара 4.000 години

Читај повеќе

Нова студија открива: Дали видео игриците се добри или лоши за менталното здравје?

Читај повеќе

НАСА по грешка објави видео од Меѓународната вселенска станица и предизвика многу шпекулации

Читај повеќе
  • filter

Наследството на Централните Пангејски Планини: Како некогаш биле поврзани Европа, Америка и Африка?

Читај повеќе

Месечевата прашина може да помогне во производството на сателити, бази и сончева енергија

Читај повеќе

Ново откритие го менува разбирањето на праисторијата: Коњите биле припитомени многу подоцна отколку што се мислеше

Читај повеќе
  • filter

Apple на WWDC ги претстави најважните новитети, фокусот е на ВИ технологијата

Читај повеќе
  • play_arrow

Call of Duty: Black Ops 6 ги враќа гејмерите во 90-тите

Читај повеќе