По само 2 епизоди, HBO нарача втора сезона од серијата The Last of Us

Задоволен од резултатите на својата нова серија The Last of Us, HBO им порача на креаторите да започнат со работа на втората сезона.

Компанијата HBO објави дека The Last of Us, нова серија која ги освои срцата на публиката и критиката, ќе добие свое продолжение, односно дека ќе имаме можност да гледаме втора сезона.

Иако HBO ја објави оваа вест по само две епизоди преку својот Twitter профил, не може да се каже дека некого изненади, особено по објавените бројки за гледаност. The Last of Us првиот ден ја погледнале 4,7 милиони луѓе, што значи дека новата серија ја имаше третата најгледана премиера во историјата на HBO, веднаш зад Boardwalk Empire (4,81 милиони), но не толку блиску до серијата House of the Dragon (9,9 милиони).

URL

Сепак, благодарение на критиките на критичарите и позитивните впечатоци од публиката, првата епизода ја гледале повеќе од 20 милиони гледачи до денес, а втората го доживеа најголемиот скок на гледаност во историјата на HBO (22%), бидејќи 5,7 милиони луѓе се приклучиле истиот ден кога беше објавена.

Remote video URL

Секако, не треба да се заборави и огромната база на фанови на оригиналната видеоигра, која прво ја видовме на PlayStation 3 конзолите, потоа во Remastered верзијата на PS4, но и како римејк за PlayStation 5, кој ќе се појави и за PC на 3 март.

реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Шест причини зошто леблебијата е една од најздравите намирници

Read more

Филм & ТВ

The Simpsons враќаат озлогласен лик од првата сезона

Read more

Први снимки од снимањето на 6. сезона на The Crown

Read more

КАЈГАНА ПРЕПОРАКА: Зошто треба да ја гледате серијата You на Netflix?

Read more

Официјален трејлер за The Night Agent

Read more
 

Сцена

The Simpsons враќаат озлогласен лик од првата сезона

Читај повеќе
  • play_arrow

Први снимки од снимањето на 6. сезона на The Crown

Читај повеќе
  • play_arrow

КАЈГАНА ПРЕПОРАКА: Зошто треба да ја гледате серијата You на Netflix?

Читај повеќе
  • play_arrow

Официјален трејлер за The Night Agent

Читај повеќе
  • play_arrow

Орландо Блум се распеа среде паб за Свети Патрик

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Прв трејлер за BEEF, новата серија на Netflix

Читај повеќе
  • play_arrow

10 моменти во Friends во кои се пронаоѓаме и денес

Читај повеќе
  • play_arrow

Како Disney „рециклираат“ анимации?

Читај повеќе