По скоро две децении, Абрамович се збогува од Челси

Американски конзорциум на чело со бизнисменот Том Боли официјално ја презеде сопственоста врз англискиот прволигаш Челси, соопштија од клубот.

Се огласи и Роман Абрамович кој го водеше клубот 19 години. Во изјавата им посака среќа на новите сопственици.

„Минаа скоро 3 месеци откако најавив дека го продавам Челси. Во текот на тоа време тимот напорно работеше за да го пронајде вистинскиот сопственик кој би бил во најдобра позиција успешно да го води клубот во следното поглавје. Сопственоста над овој клуб носи голема одговорност. Откакот дојдов во Челси пред скоро 20 години, од прва рака сведочев што може овој клуб да постигне“, стои во изјавата на Абрамович.

Американскиот бизнисмен Боли уште на 7 мај го договори купувањето на Челси за сума од 4,25 милијарди фунти (4,97 милијарди долари) од досегашниот сопственик Роман Абрамович.

Челси беше во сопственост на рускиот олигарх 19 години и за тој период освои 21 трофеј, вклучувајќи и две титули во Лигата на шампиони. 

URL
реклама

Србин уапсен во Грција, Хрватска го бара за воени злосторства

Read more

Хороскопски знаци на кои постојано им е потребно внимание

Read more

Дончиќ ги смени навиките и никогаш не изгледал подобро

Read more

Македонија или Див Запад: „Жолта минута“ на Арбер Адеми од ДУИ

Read more

Фудбал

Беа најплатени тинејџери во 2017 година: Каде се сега?

Read more

Гарет Бејл сензационално претставен во новиот клуб

Read more

Не е само Шкринијар: Кои играчи може да си заминат од Интер?

Read more

Новиот менаџер на Манчестер Јунајтед ги промени сите терени во тренинг-центарот

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Беа најплатени тинејџери во 2017 година: Каде се сега?

Читај повеќе

Дончиќ ги смени навиките и никогаш не изгледал подобро

Читај повеќе
  • play_arrow

Гарет Бејл сензационално претставен во новиот клуб

Читај повеќе

Борачот Нуров обезбеди прв медал за Македонија на Медитеранските игри

Читај повеќе

Ѓоковиќ со победа стартуваше на Вимблдон и испиша историја

Читај повеќе
  • play_arrow

МекЛафин го собори светскиот рекорд на 400 метри со пречки

Читај повеќе

Не е само Шкринијар: Кои играчи може да си заминат од Интер?

Читај повеќе

Одбојкарите загубија од Египет, одбојкарките од Тунис

Читај повеќе

Новиот менаџер на Манчестер Јунајтед ги промени сите терени во тренинг-центарот

Читај повеќе