Побарана измена на обвинението за нападот врз Села, на еден од обвинетите му се слоши

Скопје, 6 јуни 2018 (МИА) - Денешното рочиште за обидот за убиство на пратеникот Зијадин Села во Собранието на 27 април 2017 е прекинато откако му се слоши на еден од обвинетите Александар Јаневски - Тошта, кој падна во судницата.

Обвинителот Дарко Јакимовски, на почетокот на расправата рече дека се утврдени нови елементи со изнесувањето на новите докази на претходното рочиште, и затоа се предлага измена на обвинителниот акт. Според изменетото обвинение, седум лица се товарат за обид на убиство на Села, двејца за насилство, а за едно лице Сашо Сенков обвинението се повлекува.

Обвинителството од новата снимка утврдило сосема поинаква слика за дејствијата на Сенков во однос на Села. Нема други докази дека тој презел какви било дејствија против пратениците. Неговото однесување на снимката покажало дека тој презел заштитничко дејствување кон оштетениот Села.

Надлежниот обвинител оцени и дека за двајца од обвинетите, Цејо Георгиевски и Стојан Павлевски, состојбата исто така е променета и во нивните дејствија не се содржани елементите на кривичното дело поради што е доставена измена на обвинението за овие лица, и тие ќе се гонат за насилство, а не за обид за убиство.

Постапката против останатите обвинети Кире Георгиевски, Оливер Ошавковски, Николче Димитриевски, Александар Јаневски - Тошта, Андреј Мицов, Никола Војминовски и Коста Делов, продолжува без измени во обвинителниот акт и тие се товарат за обид за убиство.

Судечкиот совет веднаш донесе одлука да се запре постапката против Сашко Сенков.

На измените во обвинителниот акт реагираше Јаневски - Тошта, кој стана и праша зошто и кој го мести за убиство. По предупредувањето од судијата да се смири, на Јаневски му се слоши и падна во судницата, а рочиштето беше прекинато.

реклама

Се подготвува протокол за отворање на аеродромите и граничните премини

Read more

Владата донесе протоколи за градинките, факултетите, основните и средните училишта

Read more

Филипче: Се координираме со соседите за отворање на границите, најверојатно нема да се бараат тестови

Read more

30 мај 1913, завршила Првата балканска војна со поделба на Македонија

Read more

Македонија

Утре променливо облачно со пороен дожд и грмежи

Read more

СЗПМ: Пензионерите да ги почитуваат мерките, автобускиот превоз да се користи само кога е неопходно

Read more

Владата донесе протоколи за градинките, факултетите, основните и средните училишта

Read more

Мицкоски: Непријатно е во вакви услови да се зборува за избори

Read more

Вести

Утре променливо облачно со пороен дожд и грмежи

Читај повеќе

СЗПМ: Пензионерите да ги почитуваат мерките, автобускиот превоз да се користи само кога е неопходно

Читај повеќе

Владата донесе протоколи за градинките, факултетите, основните и средните училишта

Читај повеќе

Мицкоски: Непријатно е во вакви услови да се зборува за избори

Читај повеќе

Италија со предупредување до ЕУ дека ќе се распадне ако кон таа држава се однесува како кон лепрозен

Читај повеќе

35 новозаразени и 5 починати во денешниот извештај

Читај повеќе

Во протестите во Калифорнија загина полицаец, друг е повреден

Читај повеќе

Пендаровски: Ќе донесам одлука за нова 14-дневна вонредна состојба

Читај повеќе

Чулев: Управен суд ја поништи одлуката на Влада за 88 распоредувања во МВР

Читај повеќе