УЕФА ЕУРО 2024 ГЕРМАНИЈА

Победникот на ЕУРО 2024 ќе заработи речиси 30 милиони евра

Макфакс/Кајгана
/ 10.06.2024 / 12:12

Наградниот фонд за претстојното Европско фудбалско првенство во Германија кое ќе се одржи од 14 јуни до 14 јули е непроменет во однос на претходниот континентален турнир.

Исто како и пред три години, УЕФА ќе подели вкупно 331 милион евра.

Секоја репрезентација само со пласман на ЕУРО заработи по 9,25 милиони евра. За победа во групната фаза на турнирот во Германија се доделуваат дополнителни милион евра, а за реми половина милион евра.

УЕФА го наградува пласманот во осминафиналето со дополнителни 1,5 милиони, четвртфиналето со 2,5, а полуфиналето со 4 милиони евра.

Поразената репрезентација во финалето ќе добие 5 милиони евра, а победникот 8 милиони евра.

Максималната сума што може да ја заработи европскиот шампион доколку ги оствари сите три победи во групата е 28,25 милиони евра. За потсетување, титулата европски првак ја брани Италија која е во групата Б со Хрватска, Шпанија и Албанија.

Награден фонд за ЕУРО 2024 во Германија:
 • Вкупен фонд: 331 милион евра
 • Бонус за пласман: 9,25 милиони евра
 • Победа во групата: 1 милион евра
 • Нерешено во групата: 500.000 евра
 • Влез во осминафиналето: 1,5 милиони евра
 • Влез во четвртфиналето: 2,5 милиони евра
 • Влез во полуфинале: 4 милиони евра
 • Поразен финалист: 5 милиони евра
 • Конечен победник: 8 милиони евра
Тагови
реклама

Дали кондомот влијае на времетраењето на односот?

Read more

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Read more

Утврдена голема лага во истрагата за несреќата на Titan: Сè е измислено

Read more

Корисни домаќински трикови со кондоми

Read more

Фудбал

Милан го потврди ангажманот на Фонсека

Read more

Неверојатен потег: Грузиец одби да игра на ЕУРО за да оди како навивач

Read more

Нема одобрение од родителите - нема да игра на Копа Америка

Read more

Македонија ќе има претставници на ЕУРО 2024: Делегат и кондициски тренер на судии

Read more
 

Спорт

Надал поради Олимпијадата го пропушта Вимблдон

Читај повеќе

Милан го потврди ангажманот на Фонсека

Читај повеќе

Неверојатен потег: Грузиец одби да игра на ЕУРО за да оди како навивач

Читај повеќе

Пелистер е меѓу 12-те клубови кои побарале вајлд карта за Лигата на шампиони

Читај повеќе
 • play_arrow

Како Вест стана логото на НБА?

Читај повеќе
 • play_arrow

Бостон и третпат го победи Далас и дојде на чекор до рекордната титула

Читај повеќе
 • play_arrow

Титмус постави нов светски рекорд на 200 метри слободно

Читај повеќе

Нема одобрение од родителите - нема да игра на Копа Америка

Читај повеќе

Македонија ќе има претставници на ЕУРО 2024: Делегат и кондициски тренер на судии

Читај повеќе