Побрз од Android и iOS: Huawei работи на сопствен оперативен систем

Откако американските компании ѝ откажаа соработка, Huawei се реши да развие сопствен оперативен систем кој ќе биде именуван HongmengOS. Според тврдењата од кинеската компанија, тој ќе биде побрз од главните конкуренти Android и iOS и ќе има повеќе распространета примена.

Освен на смартфони, HongmengOS може да се користи и на рутери, мрежни свичови, таблери, компјутери, па дури и на дата центри, вели во интервјуто за францускиот магазин Le Point извршниот директор и основач на компанијата, Рен Зенгфеи.

Тој истакна дека HongMengOS ќе биде дури и побрз од Apple MacOS, односно дека ќе има доцнење помало од пет милисекунди во процесирањето на информации.

И покрај тоа што САД ги „омекна“ забраните према Huawei, кинескиот гигант не се откажува од развојот на својот оперативен систем HongMeng, побрза да истакне Зенгфеи. Според него, оперативниот систем ќе опфаќа многу повеќе од она што можат да го понудат Android и iOS, па затоа смета дека Huawei има добри шанси за одново да проба да го освои пазарот.

Со оглед на тоа дека може да се користи на различни уреди, HongmengOS неверојатно многу потсетува на Google FuchsiaOS.

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Се затвораат плажите во Шпанија

Read more

Феноменот на Милан не е Ибра, туку чудесниот Ребиќ

Read more

Филипче: Денеска имаме рекорден број на оздравени од COVID-19

Read more

Софтвер

Apple го претстави новиот iOS 14, но нема да биде достапен за сите уреди

Read more

Јапонски суперкомпјутер помага во борбата против коронавирусот

Read more

Google укина 36 штетни апликации – избришете ги веднаш ако ги имате

Read more

Adobe Flash го одреди датумот кога заминува во историјата

Read more

Гик

Пет астероиди идната недела ќе минат покрај Земјата

Читај повеќе

Познато кога ќе биде претставен Samsung Galaxy Note 20

Читај повеќе
  • play_arrow

СЗО: Има докази дека COVID-19 се пренесува преку воздух

Читај повеќе

Ремдесивир – од шкарт до лек за COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Microsoft објави кога ќе ги претстави новите игри за Xbox Series X

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Поглед во новиот смартфон Poco M2 Pro кој чини помалку од 200 долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Колку често треба да го дезинфицирате мобилниот телефон?

Читај повеќе

Научници тврдат дека коронавирусот се пренесува преку воздух, од СЗО бараат промена на препораките

Читај повеќе
  • play_arrow

10 финти поради кои се навлекуваме на видеоигри

Читај повеќе