Побрзо се слабее ако секогаш вежбате во исто време

А.С.
/ 13.10.2021 / 19:15

Станува предизвик да се одвои време за вежбање, без разлика на околностите во кои живееме.

Во време на пандемија со рестриктивни мерки за движење, покрај тоа што не можеме да одиме во теретана, времето за физичка активност на отворено ни е ограничено. Тоа не треба да биде изговор, туку напротив-поттик паметно да го испланираме времето и да излеземе на трчање или возење велосипед, а вежбањето да го оставиме за во домашни услови.

Научни истражувања покажаа дека побрзо ќе го намалите вишокот килограми ако имате рутина на вежбање што ја изведувате секогаш во исто време, а не кога ќе стигнете и со правење големи паузи меѓу деновите за вежбање.

Science Alert објави дека многу истражувања покажае дека најдобар ефект од вежбањето се постигнува ако истата физичка активност ја изведувате во исто време во деновите предвидени за тоа.

Студијата на истражувачите од медицинскиот факултет Браун Алперт во САД покажа дека не е важно дали трчате наутро или возите велосипед попладне коолку што е важно истата активност да ја изведувате секогаш во истото време.

Учесниците во оваа студија кои се придржувале до оваа препорака забележале поголем успех во симнувањето на вишокот килограми со вежбање во споредба со оние кои вежбале редовно, но во различни периоди од денот.

Истражувачите го објаснуваат ова со фактот дека луѓето кои вежбале на овој начин создале дневна рутина, па поретко им се случува да пропуштат тренинг. Тие вежбањето го ставиле во листата на дневни обврски, како одење на работа или подготвување оброк. На тој начин не се форсираат дали ќе успеат да извежбаат или не, туку точно знаат кога ќе го направат тоа и паметно го планираат остатокот од времето. Не ја трошат залудно енергијата и нервите и не се занимаваат со изговори.

Научниците советуваат дека ако сакате да останете во форма треба да вежбате вкупно 150 минути неделно, при што во секој тренинг треба да имате барем 10 минути вежби со висок интензитет.

реклама

Најдобри во зодијакот - и астролозите бираат да им се родат децата во овој знак

Read more

Дали треба да ја пиете водата што отстоила преку ноќ во чаша?

Read more

Како изгледаат снимки на белите дробови од вакциниран и невакциниран ковид пациент?

Read more

Јавноста незадоволна од статуата на покојниот пејач: Ако ова е Тоше...

Read more

Фит

Што треба да правите на секој тренинг за подобри фитнес резултати?

Read more

Како правилно да вежбате по 40-тата година?

Read more

Дали знаете како слабеењето влијае на имунолошкиот систем?

Read more

Вил Смит покажа како изгледа неговиот процес на слабеење

Read more
 

Магазин

Уапсен по грешка: Пакистански таксист ослободен од Гвантанамо по 17 години тортура

Читај повеќе
  • play_arrow

Што се случува со белите дробови откако ќе престанете со пушење?

Читај повеќе

Што најмногу сакаат мажите да слушаат за време на сексот?

Читај повеќе

Десерт на денот: Пита со јаболка и суво грозје

Читај повеќе

Шест вежби кои се добри за мозокот

Читај повеќе

Неколку совети како да подготвите вкусно јунешко месо

Читај повеќе
  • filter

Оптичка илузија ја „пресече“ Големата пирамида во Гиза

Читај повеќе

Што ќе се случи на нашето тело ако се тушираме само со вода?

Читај повеќе
  • play_arrow

30 дена студен туш - како ќе реагира телото?

Читај повеќе