Почетино: Мбапе ќе ги надмине Меси и Роналдо

Францускиот напаѓач растура во домашната Лиг 1, а аргентинскиот стратег верува дека тој веќе е помеѓу големите ѕверки на фудбалската игра.

Килјан Мбапе и оваа сезона не запира. Во француската лига води на листата на стрелци каде на 23 натпревари има постигнато 18 голови со 6 асистенции, а има и 5 гола и 3 асистенции во Лигата на шампионите.

Новиот тренер на ПСЖ, аргентинскиот стратег Маурисио Почетино, смета дека 22-годишниот Мбапе не е повеќе надежен играч туку е меѓу најдобрите фудбалери на планетава. И не само тоа, туку ако продолжи со истото темпо наскоро би требало да го добие признанието за најдобар, надминувајќи ги Лео Меси и Кристијано Роналдо.

„Тој има потенцијал да ги надмине. Не ветувам дека може да ита побрзо од ова. Според мене, тој веќе е еден од најдобрите на светот“, вели Почетино за AFP.

„Но, ќе му биде потребно време да си го набилда своето CV и да го добиеме признанието кое и го заслужува и кое еден ден и ќе го добие“, одлучен е Аргентинецот.

Наголемо се зборува дека Мбапе наскоро ќе го напушти ПСЖ. Неговиот договор е до јуни 2022 година, а интерес има од Барселона, Реал Мадрид и Манчестер Сити.

реклама

Принцот Филип беше против разводот на Чарлс и Дијана: Никој со здрав разум не би ја оставил за Камила

Read more

Текстилниот сектор пред колапс

Read more

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Read more

Кои се голите девојки уапсени во Дубаи и кој стои зад сето тоа?

Read more

Фудбал

Истрага за местење натпревари во српското фудбалско првенство

Read more

Реал ја победи Барселона и се искачи на врвот во Ла Лига

Read more

Алиоски асистент во триумфот на Лидс на гостувањето кај Сити

Read more

Рамос го пропушта вечерашното Ел Класико

Read more
 

Спорт

Истрага за местење натпревари во српското фудбалско првенство

Читај повеќе

Гери Трент Џуниор испиша историја во НБА

Читај повеќе
  • play_arrow

Реал ја победи Барселона и се искачи на врвот во Ла Лига

Читај повеќе

Алиоски асистент во триумфот на Лидс на гостувањето кај Сити

Читај повеќе

Рамос го пропушта вечерашното Ел Класико

Читај повеќе

Куман за дербито со Реал: Потребен ни е најдобриот Меси и најдобрата Барса

Читај повеќе

Тејтум стана најмладиот играч на Бостон кој постигнал над 50 поени на еден натпревар

Читај повеќе
  • play_arrow

Леваци vs. деснаци во фудбалот: Кои се подобри?

Читај повеќе

Падна одлука: ЕУРО ќе се игра пред навивачи

Читај повеќе