Почетино веднаш започна чистка: 14 имиња на списокот на непожелни

Кога дојде, кога се фати за метлата. Аргентинскиот стратег Маурисио Почетино само што пристигна во Челси веднаш почна да прави чистка за тоа кои играчи нема да му се потребни.

Прв кој ја доби метлата на Аргентинецот е португалскиот фудбалер Жуау Феликс, чија позјамица од мадридски Атлетико нема да биде продолжена, ниту пак ќе му биде откупен договорот. Тој по само една сезона на „Стемфорд Бриџ“ ќе се врати во Мадрид.

Во договорот за појамица Челси имаше опција да го откупи, но Почетино веднаш ја отфрли таа можност бидејќи не го планира во тимот. За ваквата одлука бил известен Атлетико.

„Вистината е дека не можам да кажам каков е планот со Жуау. Новиот тренер не го сака во Челси. Ќе се врати во Мадрид, ништо немаме испланирано“, изјави Енрике Сересо, претседателот на Атлетико.

Британските медиуми јавуваат дека Почетино почнал со чистка за да го реконструира тимот онака како што нему му одговара. Чесли сезонава заврши на разочарувачкото 12-то место, па не е чудно што новиот стратег сака да се ослободи од повеќето играчи.

Почетино летово ќе тргне во поход по нов голман, играч од средината и напаѓач, а планира да се ослободи од најмалку 14 фудбалери кои според пресметките треба да му донесат 320 милиони евра за трансфери.

Покрај Жуау Феликс, Почетино на списокот со играчи на кои не рачуна ги ставил и Кристијан Пулишиќ, Матео Ковачиќ, Хаким Зијеш, Н'Голо Канте, Калиду Кулибали, Пјер-Емерик Обамејанг, Сесар Аспиликуета, Денис Закарија, Калум Хадсон-Одои, Мејсон Маунт, Конор Галагер, Тревох Чалоба и Рубен Лофтус-Чик.

реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Read more

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Read more

Голем месечен хороскоп за октомври: Кој ќе доживее трансформација на годината?

Read more

Фудбал

Откриено колку Салах заработува неделно од сите договори

Read more

Ви реков да не се грижите - Мурињо среќен по победата над Фрозиноне

Read more

Во вторник почнува продажбата на влезниците за ЕУРО 2024 - најевтините се 30 евра

Read more

Несекојдневна ситуација во Серија А: Главниот судија го фати грч

Read more
 

Спорт

Откриено колку Салах заработува неделно од сите договори

Читај повеќе
  • play_arrow

Ви реков да не се грижите - Мурињо среќен по победата над Фрозиноне

Читај повеќе

Во вторник почнува продажбата на влезниците за ЕУРО 2024 - најевтините се 30 евра

Читај повеќе
  • play_arrow

Несекојдневна ситуација во Серија А: Главниот судија го фати грч

Читај повеќе

ВАР судиите кои го оштетија Ливерпул добија само два дена казна

Читај повеќе

Кениецот Киплагат победи на Скопскиот маратон, Дарио Ивановски го освои 3. место

Читај повеќе
  • play_arrow

Премиер лигата призна: На Ливерпул му е поништен чист гол - објаснувањето е лудо

Читај повеќе

Над 11 илјади натпреварувачи од 53 држави денеска го трчаат скопскиот маратон

Читај повеќе
  • play_arrow

Канело го претепа противникот и ја одбрани титулата

Читај повеќе