Почеток на крајот: Се гасат инструментите на сондите Voyager

Сондите Voyager беше планирано да траат само четири години во вселената. Сепак, речиси 45 години подоцна, тие сè уште можат да комуницираат со инженерите на НАСА од работ на меѓуѕвездениот простор.

Агенцијата сега планира да започне да жртвува некои инструменти, со цел да ги прошири мисиите на двете сонди. Инженерите се надеваат дека преостанатите инструменти ќе траат до 2030-тите.

Вселенските летала Voyager 1 и Voyager 2 беа лансирани во 1977 година во четиригодишна мисија за фотографирање на Јупитер, Сатурн, Уран и Нептун, заедно со нивните природни сателити. Нивниот 50-ти роденден се ближи, а сондите сè уште работат по патувањето подалеку од кое било друго вселенско летало. Voyager 1 ја премина она што научниците мислат дека е хелиосферата (меѓуѕвездената граница) во 2012 година, додека Voyager 2 ја премина таа граница во 2018 година.

Двете сонди сè уште имаат неколку функционални инструменти кои се напојуваат со уред кој ја претвора топлината од распаѓањето на радиоактивниот плутониум во електрична енергија. Овој уред обезбедува четири вати помалку енергија секоја година, па НАСА почна да се подготвува за крајот, исклучувајќи некои инструменти, со цел да заштеди енергија за другите.

Пред две години, инженерите го деактивираа грејачот со детектор на космички зраци, очекувајќи дека детекторот наскоро ќе престане да работи на екстремно ниски температури во вселената. Изненадувачки, тој продолжи да работи.

Кога сондите ги поминаа гасните џинови на Сончевиот Систем во 80-тите, фотографиите испратени до Земјата за првпат ѝ покажаа на Агенцијата дека месечините кои орбитираат околу други планети би можеле многу да се разликуваат од месечината на Земјата. Тие не очекуваа да ги видат активните вулкани Ија или длабоките глечери на Ганимед. Сега, вселенските летала Voyager испраќаат податоци на Земјата за надворешната граница на магнетното поле на Сонцето.

Од НАСА неодамна соопштија дека се вознемирени што Voyager 1 испраќа погрешни податоци за телеметрија или погрешна локација во вселената.

Тагови
реклама

Хороскопски знаци на кои постојано им е потребно внимание

Read more

Србин уапсен во Грција, Хрватска го бара за воени злосторства

Read more

Дончиќ ги смени навиките и никогаш не изгледал подобро

Read more

Македонија или Див Запад: „Жолта минута“ на Арбер Адеми од ДУИ

Read more

Вести

Windows 98 веќе нема да го придвижува вселенското летало во орбита околу Марс

Read more

На површината на Месечината забележан необичен кратер

Read more

Копачи на злато откопаа совршено сочуван мамут стар 30.000 години

Read more

Научниците конечно го видоа јадрото на Јупитер: „Јадел“ планети

Read more
 

Гик

Windows 98 веќе нема да го придвижува вселенското летало во орбита околу Марс

Читај повеќе

На површината на Месечината забележан необичен кратер

Читај повеќе

Нешто чудно се случува со Сонцето, можеби погрешно го набљудуваме

Читај повеќе
  • filter

Копачи на злато откопаа совршено сочуван мамут стар 30.000 години

Читај повеќе

Научниците конечно го видоа јадрото на Јупитер: „Јадел“ планети

Читај повеќе

Michelin од стари гуми прави каивчиња за специјален часовник

Читај повеќе

Познат изгледот и спецификациите на Asus ROG Phone 6

Читај повеќе

Откриена најголемата бактерија на светот, видлива е со голо око

Читај повеќе

Месечината на Плутон има мистериозна црвена дамка, сега знаеме зошто

Читај повеќе