Почеток на нова ера: Volkswagen го претстави електричниот ID.3

За премиерното издание на првиот продукциски електричен автомобил на Volkswagen, кој е заснован на новата модуларна платформа MEB, треба да издвоите нешто помалку од 30.000 евра.

Честа да биде прв автомобил што го носи редизајнираното лого на германскиот автомобилски гигант му припадна на електричниот модел ID.3 со кој Volkswagen отвора ново поглавје во својата повеќедецениска историја.

Производството на моделот со пет врати (за кој 30.000 купувачи веќе дале аванс) почнува во ноември.

Заснован на новата модуларна платформа, ID.3 со батерија со најголем капацитет (77 kWh) ќе може да помине 550 километри со едно полнење.

Со најмал капацитет на батеријата (45 kWh) што го движи електромоторот сместен назад, ID.3 ќе има досег од 330 километри, а со батерија од 58 kWh автономијата изнесува 420 километри.

Електромоторот развива 204 коњски сили и има максимален вртежен момент од 310 Nm.

Масата на автомобилот изнесува 1.719 килограми, а максималната (електронски ограничена) брзина е 160 км/ч.

Во основниот пакет може да се смета на батерија со среден капацитет, навигациски систем, греење на предните седишта...

На врвот на понудата е ID.3 1ST Max, модел што нуди и камера за помош при паркирање, затемнети стакла, LED светла, врвен аудиосистем, панорамски кров...

Цената на основната верзија во Германија нема да биде повисока од 30.000 евра.

реклама

10 вежби за слабеење кои секој може да ги прави дома

Read more

200 нови случаи на коронавирус од 1.828 тестирања

Read more

Сенатот го поддржа Трамп: Едногласно гласаше за забрана на TikTok

Read more

КОВИД умор: Дали и вам ви е смачено од пандемијата?

Read more

Авто новости

Забавен тизер за Ford Puma ST, деби во септември

Read more

Кој е Томас Шeјфер, новиот шеф на Škoda?

Read more

Ретка ѕверка: Zagato IsoRivolta GTZ ќе се произведе во само 19 примероци

Read more

Sony ќе тестира електричен автомобил

Read more

Автомобили

  • play_arrow

Забавен тизер за Ford Puma ST, деби во септември

Читај повеќе
  • play_arrow

Кој е Томас Шeјфер, новиот шеф на Škoda?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ретка ѕверка: Zagato IsoRivolta GTZ ќе се произведе во само 19 примероци

Читај повеќе
  • play_arrow

Sony ќе тестира електричен автомобил

Читај повеќе
  • filter

Суперспортскиот модел на Mercedes сега развива 530 коњски сили

Читај повеќе
  • filter

Поглед во освежениот BMW M5

Читај повеќе

Елон Маск: Tesla автомобилите се прескапи, потребен е поевтин модел

Читај повеќе

Nissan го подготвува новиот електричен SUV

Читај повеќе

Mitsubishi прекинува со испораката на нови модели во Европа

Читај повеќе