Почеток на нова ера: Volkswagen го претстави електричниот ID.3

За премиерното издание на првиот продукциски електричен автомобил на Volkswagen, кој е заснован на новата модуларна платформа MEB, треба да издвоите нешто помалку од 30.000 евра.

Честа да биде прв автомобил што го носи редизајнираното лого на германскиот автомобилски гигант му припадна на електричниот модел ID.3 со кој Volkswagen отвора ново поглавје во својата повеќедецениска историја.

Производството на моделот со пет врати (за кој 30.000 купувачи веќе дале аванс) почнува во ноември.

Заснован на новата модуларна платформа, ID.3 со батерија со најголем капацитет (77 kWh) ќе може да помине 550 километри со едно полнење.

Со најмал капацитет на батеријата (45 kWh) што го движи електромоторот сместен назад, ID.3 ќе има досег од 330 километри, а со батерија од 58 kWh автономијата изнесува 420 километри.

Електромоторот развива 204 коњски сили и има максимален вртежен момент од 310 Nm.

Масата на автомобилот изнесува 1.719 килограми, а максималната (електронски ограничена) брзина е 160 км/ч.

Во основниот пакет може да се смета на батерија со среден капацитет, навигациски систем, греење на предните седишта...

На врвот на понудата е ID.3 1ST Max, модел што нуди и камера за помош при паркирање, затемнети стакла, LED светла, врвен аудиосистем, панорамски кров...

Цената на основната верзија во Германија нема да биде повисока од 30.000 евра.

реклама

Родителите на деца кои одат во училиште да се вратат на работа, одлучи Владата

Read more

Протести во Белград поради враќањето на полицискиот час, полицијата употреби солзавец

Read more

Како паметно да одговорите на навреда?

Read more

Витаминот Д и коронавирусот - Вистинска или залудна надеж?

Read more

Авто новости

Mazda ја претстави „тројката“ која развива 250 КС

Read more

Suzuki Across или Toyota RAV4?

Read more

Луксуз и комфор: Bentley го претстави освежениот Bentayga

Read more

Volkswagen го освежи својот најпродаван SUV

Read more

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Mazda ја претстави „тројката“ која развива 250 КС

Читај повеќе
  • play_arrow

Nissan со тизер го најави електричниот кросовер Ariya

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Suzuki Across или Toyota RAV4?

Читај повеќе
  • filter

Луксуз и комфор: Bentley го претстави освежениот Bentayga

Читај повеќе
  • filter

Volkswagen го освежи својот најпродаван SUV

Читај повеќе

Откажан Саемот за автомобили во Женева за 2021 година

Читај повеќе
  • filter

Audi го претстави освежениот модел Q5 SUV

Читај повеќе
  • filter

Произведен последниот Bentley Mulsanne

Читај повеќе
  • filter

Поглед во тјунираниот Audi A6 Allroad

Читај повеќе