Почина Аки Рахимовски

Пејачот на групата „Парни ваљак“ почина на 67-годишна возраст.

Аки Рахимовски почина денеска, а тажната вест ја потврди и неговиот менаџер Дамир Осредечки.

„Утрово му се слоши, заврши во болницата во Ново Место, пред еден час ми рекоа дека починал, причината за смртта сѐ уште не ја знаеме“, рече тој, а пренесе Вечерњи лист.

Александар Аки Рахимовски  е роден во Ниш, Југославија, на 5 јуни 1955 година. Пејачот со македонско-хрватско потекло е најпознат по ангажманот во рок составот од Загреб, „Парни ваљак“.

Роден е во Ниш, а за брзо време се преселува во Скопје. Неговиот татко бил музички професор, па седумгодишна возраст Аки почнал да учи во музичко училиште за клавир и пеење.

Како тинејџер бил член на неколку состави меѓу кои се групите „Вакуум“, „Крвна браќа“ и „Тор“ со кој настапил на фестивалот во Загреб во 1975 година. Во соработка со менаџерот Владимир Михаљек - Мих го формираат првиот состав на „Парни ваљак“.

реклама

Заврши најкрвавата битка во Украина, Азовстал во рацете на Русите

Read more

Полска бара демилитаризација и преименување на Калининград, Русите се изнасмеаја

Read more

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Read more

По разделбата со Лиса Бонет, Џејсон Момоа во врска со 10 години помлада колешка

Read more

Музика

По пет години издаде нов албум и ги сруши Spotify и Apple Music

Read more

За што всушност говори победничката евровизиска песна?

Read more

Украина победи на Евровизија: Нашата песна не победи само поради политиката

Read more

Кој е фаворит за победа на Евровизија според обложувалниците?

Read more
 

Сцена

  • play_arrow
  • filter

Почна 75. Кански филмски фестивал

Читај повеќе

По разделбата со Лиса Бонет, Џејсон Момоа во врска со 10 години помлада колешка

Читај повеќе
  • play_arrow

По пет години издаде нов албум и ги сруши Spotify и Apple Music

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 20 славни личности кои стапиле во брак со обични луѓе

Читај повеќе
  • play_arrow

За што всушност говори победничката евровизиска песна?

Читај повеќе
  • play_arrow

„Doctor Strange 2“ втор викенд на врвот на бокс-офисот

Читај повеќе
  • play_arrow

Украина победи на Евровизија: Нашата песна не победи само поради политиката

Читај повеќе
  • play_arrow

Официјален трејлер за Hustle на Леброн со Адам Сендлер

Читај повеќе