Почина Алексеј Леонов, првиот човек во вселената

Денеска на 85-годишна возраст во Москва почина човекот кој влезе во историјата како прв кој направил прошетка во вселената излегувајќи надвор од вселенското леталото.

Сите ги помнат Јури Гагарин и Нил Армстронг, првиот како прв човек кој заминал во вселената, а вториот како прв кој стапнал на Месечината. Но, Гагарин при тоа негово патување во 1961 година воопшто не излезе надвор од леталото, туку такво нешто направи Алексеј Леонов во 1965.

Леонов со ракетата Восход 2 на 18 март 1965 замина во вселената каде излезе надвор од лекетата поминувајќи 12 минути пред да се врати назад.

Родум од Сибир, поточно во селото Листвјанка, Леонов беше другар со Гагарин и останатите советски вселенски пионери, но никогаш не ја достигна славата на Гагарин и покрај тоа што отиде чекор понапред од него.

Интересно, Леонов бил планиран да биде првиот човек на Месечината, но проектот на Советите бил откажан откако ја загубиле трката со Американците.

реклама

Мистерија на Арктикот подгрева теории на заговор: Што се крие на замрзнатиот континент?

Read more

Нов Зеланд по 102 дена има 4 новозаразени, веднаш воведен карантин

Read more

Спектакл на небото: Како да го гледате метеорскиот дожд Персеиди?

Read more

Што се знае за првата регистрирана вакцина против коронавирусот?

Read more

Вести

Четири вакцини против COVID-19 се тестираат во Мексико

Read more

Еколошка катастрофа: Насуканиот танкер во Маврициус би можело да се преполови

Read more

Twitter сака да ја купи TikTok и да ги преземе американските операции

Read more

SpaceX лансираше ракета со нови Starlink сателити

Read more

Гик

  • play_arrow

Спектакл на небото: Како да го гледате метеорскиот дожд Персеиди?

Читај повеќе

Facebook отстрани 7 милиони објави со лажни информации за коронавирусот

Читај повеќе

Четири вакцини против COVID-19 се тестираат во Мексико

Читај повеќе

TikTok ги претстави првите креатори на кои ќе им плаќа за видео содржини

Читај повеќе
  • filter

Еколошка катастрофа: Насуканиот танкер во Маврициус би можело да се преполови

Читај повеќе
  • play_arrow

25 најдобри Single Player видеоигри во 2020

Читај повеќе

Twitter сака да ја купи TikTok и да ги преземе американските операции

Читај повеќе

Сенатот го поддржа Трамп: Едногласно гласаше за забрана на TikTok

Читај повеќе
  • play_arrow

SpaceX лансираше ракета со нови Starlink сателити

Читај повеќе