Почина Алфредо Кинтана, 32-годишниот голман на Порто

Голманот на ракометната репрезентација на Португалија и екипата Порто, 32-годишниот Алфредо Кинтана, почина денеска како последица од срцев удар претрпен на почетокот на неделата. Докторите неколку дена се бореа за неговиот живот, но за жал не издржа срцето на младиот голман.

Информацијата за смртта на Кинтана ја потврди Порто на социјалните мрежи. Алфредо потекнува од Куба, а битката за живот ја изгуби пет дена откако доживеа инфаркт за време не тренинг.

„Нашиот најдраг Алфредо Кинтана почина денеска. Засекогаш ќе остане запаметен како еден од нас, вистински Змеј. Почивај во мир“, стои во соопштението на Порто.

Кинтана го бранеше голот на Порто од 2011 година и беше еден од клучните играчи за освојување на титулите во 2011, 2012, 2013, 2014, 2015 и 2019 година.

Зад себе остави сопруга и двегодишна ќерка.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by FC Porto (@fcporto)

реклама

Хороскопски знаци во кои се раѓаат најверните партнери

Read more

Баљум Баљум и Тетово велоград

Read more

Австрија ќе испрати 651.000 дози вакцини од ЕУ за Западен Балкан

Read more

Кран го донесе огромниот кревет во новата вила на Роналдо

Read more

Ракомет

Пелистер го „украде“ голманот Кизиќ од Вардар

Read more

Вардар со два пораза од Веспрем елиминиран од Лигата на шампиони

Read more

Кире Лазаров стана рекордер по број на настапи во Лигата на шампионите

Read more

Еурофарм Пелистер убедливо поразен од Магдебург

Read more
 

Спорт

Перес уверува: Гарантирам дека нема да има суспензии

Читај повеќе

Челси, Сити и Реал пред исфрлање од ЛШ, одлуката в петок

Читај повеќе

Озил: Детскиот сон е освојување на СП и ЛШ, а не на Супер лига

Читај повеќе

УЕФА, Премиер лига, Ла Лига и Серија А се обединија против Супер лигата

Читај повеќе

Претседателот на УЕФА е особено повреден од предавството на еден човек

Читај повеќе

УЕФА го возвраќа ударот: Тешки санкции за учесниците во Супер лигата

Читај повеќе

Бајиќ е новиот селектор на македонската кошаркарска репрезентација

Читај повеќе

Тотенхем го отпушти Мурињо

Читај повеќе
  • play_arrow

YouTube ѕвездата Џејк Пол го нокаутира славниот ММА борач Бен Аскрен

Читај повеќе