Почина читата Сара, најбрзото копнено животно на Земјата

Читата Сара која живееше во зоолошката градина во Синсинати, стана позната како најбрзото копнено животно на планетата, а синоќа почина на возраст од 15 години.

Во 2012, Сара истрча 100 метри за 5,95 секунди, соборувајќи го нејзиниот претходен рекорд од 2009 година, кој беше 6,13 секунди. Тоа значи дека таа трчала со брзина од 98 километри на час на 11 годишна возраст. Тоа е вистински импресивно со оглед на тоа дека многу чити вообичаено не живеат толку долго.

Уште еден интересен податок за читата Сара е што таа била растена со кученце бидејќи домашните кученца помагаат читите да бидат смирени.

[jw: https://www.youtube.com/watch?v=T_vJPKh9p4c]

 

реклама

Кој е полицаецот кој со три потези спречи трагедија во Капитол хил?

Read more

Беровец лажел дека е киднапиран и изнудил 10.000 евра од татко му

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

Спасовски: Секогаш ќе се најде некој мангуп за да се пофали на социјалните мрежи и да покаже дека е интересен

Read more

Живот

Како вакцината против коронавирус ќе стане најмоќниот пасош во светот?

Read more

Отворена линија за пријавување електричен и електронски отпад: Дали знаете колку е штетен ЕЕ отпадот?

Read more

Идеална земја за секој хороскопски знак: Бикот во Бразил, Лавовите ќе уживаат во Шпанија

Read more

Почина жирафата Тобого во Скопската ЗОО

Read more
 

Магазин

Трите најверни хороскопски знаци

Читај повеќе
  • play_arrow

Ријана со нова секси колекција на долна облека

Читај повеќе
  • play_arrow

Најсмешната фејл компилација на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Прошетка по снежната Битола

Читај повеќе
  • play_arrow

Најпаметниот папагал

Читај повеќе

Како вакцината против коронавирус ќе стане најмоќниот пасош во светот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Десерт за слабеење: Шест рецепти за колачиња со овес

Читај повеќе
  • play_arrow

Како би издржал човекот на секоја планета од Сончевиот Систем?

Читај повеќе

Отворена линија за пријавување електричен и електронски отпад: Дали знаете колку е штетен ЕЕ отпадот?

Читај повеќе