Почина Диего Марадона

Легендата на светскиот фудбал почина денеска како последица од срцев удар, две недели откако беше пуштен од болница каде се лекуваше од крварење во мозокот.

Фудбалскиот свет е во шок денес откако еден од најдобрите играчи на сите времиња ненадејно почина, 26 дена откако го прослави 60-тиот роденден

На 11-ти месецов беше пуштен од болница откако му беше извршена операција за отстранување на крв од мозокот.

Тој и порано имаше проблеми со здравјето, а во 2000 година за малку избегна смрт кога поради последици од консумирањето кокаин срцето за малку не му застана.

Марадона на својата Аргентина ѝ ја донесе титулата светски шампион на Мундијалот 1986 година во Мексико, а имаше бурна кариера играјќи за Архентинос Жуниорс, Бока Жуниорс, Барселона, Наполи, Севиља и Њуел'с Олд Бојс.

По завршувањето на кариерата беше тренер. Како селектор ја водеше Аргентина на Мундијалот 2010 во Јужна Африка, а годинава беше на чело за клубот Химнасија де Ла Плата.

реклама

Кој е полицаецот кој со три потези спречи трагедија во Капитол хил?

Read more

Рецепт за печен компир стана хит на интернет

Read more

Откажан првиот меч на ракометниот Мундијал

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

Фудбал

Барселона ги одложи изборите за претседател

Read more

Солскјер: Би било шокантно ако го победиме Ливерпул

Read more

Вечер за првпат римското дерби пред празни трибини

Read more

Фернандеш го сруши рекордот за најмногу награди Играч на месецот во една година

Read more
 

Спорт

Лазаров: Да ги оставиме стартните порази зад нас, Чиле е нашата шанса

Читај повеќе

Откажан првиот меч на ракометниот Мундијал

Читај повеќе
  • play_arrow

Харден испиша историја во НБА лигата на дебито за Бруклин

Читај повеќе

Втор висок пораз на македонските ракометари на Мундијалот во Египет

Читај повеќе

Барселона ги одложи изборите за претседател

Читај повеќе

Солскјер: Би било шокантно ако го победиме Ливерпул

Читај повеќе

Вечер за првпат римското дерби пред празни трибини

Читај повеќе

Ќе има војна во октагонот, сигурен е шефот на УФЦ за мечот Мекгрегор-Поарје

Читај повеќе

Фернандеш го сруши рекордот за најмногу награди Играч на месецот во една година

Читај повеќе