Почина еден од стожерите на Катедрата за италијански јазик, проф. Љиљана Узуновиќ

Катедрата за италијански јазик и книжевност со огромна тага соопшти за ненадејното заминување на професорката Љиљана Узуновиќ, голем познавач на италијанскиот јазик и книжевност.

„Вчера си замина од овој свет нашата драга колешка, Љиљана Узуновиќ, еден од стожерите на Катедрата за италијански јазик и книжевност. Личност со изграден морален интегритет, висока професионална компетенција, несебичност во пренесувањето на знаењата кај многу генерации наши студенти. Бескрајно ќе ни недостасува нејзината широкограда колегијалност, правичност, храброста и суптилната иронија во справувањето со баналностите на секојдневието. Нека и е светол патот!“, соопшти Катедрата за италијански јазик и книжевност при факултетот „Блаже Конески“ - Скопје.

Доц. д-р Лилјана Узуновиќ беше преведувачка од италијански јазик и виш лектор на силолошкиот факултет. Беше магистер по француска и италијанска книжевност. Има преведено на македонски јазик 18 книги од италијанските писатели како Алесандро Барико, Итало Калвино, Паоло Мауренсиг, Стефано Бени. Добитничка е на наградата за најдобар превод „Божидар Настев“ во 2008 година. Од 2009 година беше носител е на орденот витез на Италијанската Република Ordine della stella della solidarietà italiana. Почина две недели пред својот 58. роденден.

Низ нејзината предавална минале стотици студенти по италијански јазик и книжевност. За неа, велат, италијанските професорки кои работеле на скопската катедра велеле дека италијанскиот јазик го познавала подобро од нив самите.

Погребот ќе се изврши утре, 9 август, од 11:30 до 12:30 часот во капелата на Градските гробишта Бутел.

реклама

Царот е гол! Русите бегаат, сојузниците го напуштаат, пријателите се зафатени со други работи

Read more

Кој е ризикот ако возите со премногу ниски вртежи?

Read more

Грција, Косово и Русија ја спасија Македонија: Во ЕУРО 2024 квалификациите сме во барабан 4

Read more

Ден пред експлозиите на Северен поток биле видени мистериозни дронови

Read more

Македонија

Мицкоски: Останува нашата поддршка на проектите за модерно Скопје

Read more

СДСМ: Да го разгледаме предлогот за референдум на Левица и ќе го кажеме ставот

Read more

Андонов: На 15 октомври ќе има парно во Скопје, ќе купуваме гас од Србија во замена за струја

Read more

Нови 96 заболени од COVID-19, еден починат и 37 оздравени

Read more
 

Вести

  • play_arrow

Мицкоски: Останува нашата поддршка на проектите за модерно Скопје

Читај повеќе

Шпанија размислува за намалување на работната недела на 35 часа

Читај повеќе

СДСМ: Да го разгледаме предлогот за референдум на Левица и ќе го кажеме ставот

Читај повеќе

Театарските уметници од Србија, С. Македонија и Албанија стануваат дел од Отворен Балкан

Читај повеќе

ЕК предложи нов пакет санкции против Русија

Читај повеќе

На 5 октомври во Крушево концерт „Со љубов за Тоше“

Читај повеќе

Зошто фунтата слабее?

Читај повеќе

Андонов: На 15 октомври ќе има парно во Скопје, ќе купуваме гас од Србија во замена за струја

Читај повеќе

Нови 96 заболени од COVID-19, еден починат и 37 оздравени

Читај повеќе