Музика

Почина Еди Кларк, поранешниот гитарист на легендарните „Motorhead“

11. јануари 2018 - 15:57 | М.Д.

Некогашниот гитарист и основач на групата „Motorhead“, Еди Кларк, почина во болница на 68 години, каде беше на лечење поради воспалување на белите дробови.

Кларк беше единствениот преостанат жив член на бендот во кој свиреше меѓу 1976 и 1982 година, заедно со Леми Килмистер и Фил „Филти енимал“ Тејлор.

„Штотуку ја слушнав тажната вест за смртта на Еди Кларк. Ќе биде запаметен по своите феноменални рифови. Почивај во мир Еди“, изјави гитаристот Фил Кембел, еден од подоцните членови на бендот.

Поранешниот тапанар на бендот Мики Ди, напиша дека ова е ужасна вест и дека починал „последниот од трите пријатели“.

„Го видов Еди неодамна, беше добро и ова е голем шок“, вели тој.

Веста за смртта на Кларк објавена е на официјалниот Facebook профил на групата Motorhead, а претходно ја објави Тед Керол од дискографската куќа Chiswick Records.

 

 

Коментирај