Почина гитаристот Еди ван Хејлен

Еди ван Хејлен, еден од најпознатите рок-гитаристи и основач на рок-групата „Ван Хејлен“ именувана по него и неговиот брат тапанар, почина денеска од рак. Тажната вест ја објави неговиот син Волфганг на Тwitter.

„Не ми се верува дека морам да го напишам ова, но татко ми Едвард Лодевијк ван Хејлен ја загуби долгата и тешка битка со ракот утрово“, напиша Волфганг, инаку бас-гитарист во групата.

Еди имаше 65 години. Роден е во Амстердам, на 26 јануари 1955 година. Еди и неговиот брат Алек ја основаа групата „Ван Хејлен“ на почетокот на 70-тите во Лос Анџелес, САД.

Албумот беше 19-ти на Билборд топ-листата, што го прави едно од најуспешните дебија во таа деценија.

На Еди лани му беше дијагностициран рак на грлото. 

реклама

Се крчка ЕУ-гославија за време на Бајден, каде е Северна Македонија во овој план?

Read more

Астероид со големина на Бурџ Калифа се движи со огромна брзина кон Земјата

Read more

Ова е последното нешто што го гледаат пациентите кои умираат од КОВИД, предупредува лекар

Read more

Заев се правда: Жалам што интервјуто предизвика негативни реакции

Read more

Музика

Џенифер Лопес целосно гола ја најави новата песна

Read more

Бијонсе со девет номинации за Греми наградите

Read more

Модата на AMA 2020: Што носеа познатите на црвениот тепих?

Read more

Тејлор Свифт освои три AMA награди и постави нов рекорд

Read more

Сцена

  • play_arrow

Џенифер Лопес целосно гола ја најави новата песна

Читај повеќе
  • play_arrow

Искрен трејлер за „The New Mutants“

Читај повеќе

Мадс Микелсен ќе го замени Џони Деп во „Fantastic Beasts 3“

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен трејлерот за романтичниот филм „Life in a Year“

Читај повеќе
  • play_arrow

Ема Корин опишува како е да се глуми принцезата Дијана

Читај повеќе

Екипата на „Медена земја“ се обрати по повод обвинувањата за состојбата на Атиџе

Читај повеќе

Крис Хемсворт каков што не сте го виделе досега

Читај повеќе

Репертоар на кино Милениум од 26 ноември до 2 декември

Читај повеќе
  • play_arrow

Бијонсе со девет номинации за Греми наградите

Читај повеќе