Почина интернет легендата Grumpy Cat

Grumpy Cat, мачката која беше инспирација за огромен број мемиња на интернет благодарение на нејзиниот постојано намуртен изглед, почина на седумгодишна возраст. Сопствениците утрово ја потврдија тажната вест.

Тардар Сос (како што беше позната кај нејзините сопственици) почина од инфекција на уринарниот тракт која предизвика сериозни компликации и не можеше да биде излечена.

Иако изгледаше како секогаш да е намуртена поради нешто, изразот на Grumpy Cat сепак се должи на деформитет кој таа го има уште од самото раѓање. Низ годините, нејзиниот израз се користеше во безброј интернет мемиња, промотивни материјали и реклами, за кои сопствениците беа богато наградени.

Grumpy Cat ја искористи славата за да се слика со голем број познати личности, кои покрај неа се чувствуваа како небитни, обични луѓе. Сепак, беа во присуство на вистинска, оригинална интернет легенда.

На моменти смешна, Grumpy Cat секогаш наоѓаше начин да го привлече вниманието на публиката на социјалните мрежи. Популарноста ја доби преку веб-страници како 9GAG, Memebase, YTMND и KnowYourMeme, а потоа стана заштитен знак на повеќе компании и доби кафе со нејзиното име – Grumpuccino.

реклама

Се влошува состојбата со COVID-19, можни нови рестриктивни мерки

Read more

Кејот на Вардар имал калдрма...

Read more

Дали сте слушнале за правилото од „шест минути“ во сексот?

Read more

Научниците шокирани: Една болест води кон имунитет на COVID-19

Read more

Живот

Дилета Леота, најзгодната новинарка во светот ќе објави книга

Read more

Гастрономски мапи: По кои јадења е најпозната Македонија?

Read more

Мажите родени во овие хороскопски знаци важат за тврдокорни ергени

Read more

Кои се петте најмалку посетени земји во светот?

Read more

Магазин

  • filter

Десерт на денот: Колач со овошје

Читај повеќе

Дилета Леота, најзгодната новинарка во светот ќе објави книга

Читај повеќе

Секс без табуа - работи во кои не треба да верувате, според научниците

Читај повеќе
  • play_arrow

Гинисов рекорд: Сурфање на бран од 22 метри

Читај повеќе
  • play_arrow

Направете сами: Креативни украси за бања

Читај повеќе

Зошто сексот со бившиот сопруг истовремено е добра и лоша идеја?

Читај повеќе

Вистина или мит: Дали цимет и мед помагаат при слабеење?

Читај повеќе

Кафето ве прави побистри, ама само ако го пиете во точна доза

Читај повеќе
  • filter

Гастрономски мапи: По кои јадења е најпозната Македонија?

Читај повеќе