Почина интернет легендата Grumpy Cat

Grumpy Cat, мачката која беше инспирација за огромен број мемиња на интернет благодарение на нејзиниот постојано намуртен изглед, почина на седумгодишна возраст. Сопствениците утрово ја потврдија тажната вест.

Тардар Сос (како што беше позната кај нејзините сопственици) почина од инфекција на уринарниот тракт која предизвика сериозни компликации и не можеше да биде излечена.

Иако изгледаше како секогаш да е намуртена поради нешто, изразот на Grumpy Cat сепак се должи на деформитет кој таа го има уште од самото раѓање. Низ годините, нејзиниот израз се користеше во безброј интернет мемиња, промотивни материјали и реклами, за кои сопствениците беа богато наградени.

Grumpy Cat ја искористи славата за да се слика со голем број познати личности, кои покрај неа се чувствуваа како небитни, обични луѓе. Сепак, беа во присуство на вистинска, оригинална интернет легенда.

На моменти смешна, Grumpy Cat секогаш наоѓаше начин да го привлече вниманието на публиката на социјалните мрежи. Популарноста ја доби преку веб-страници како 9GAG, Memebase, YTMND и KnowYourMeme, а потоа стана заштитен знак на повеќе компании и доби кафе со нејзиното име – Grumpuccino.

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more
zhivotnite_videni_od_poinakva_perspektiva-262083.jpg

Животните видени од поинаква перспектива

Read more
Шербеџија му се заблагодари на Манчевски што бил дел од неговиот сон

Шербеџија му се заблагодари на Манчевски што бил дел од неговиот сон

Read more
Канал 5 потврди дека новинарот Гоце Михајлоски е позитивен на коронавирусот

Канал 5 потврди дека новинарот Гоце Михајлоски е позитивен на коронавирусот

Read more

Живот

Среќен роденден, Никола Тесла

Read more

Што сѐ ги нервира вашите колеги кај вас?

Read more

Запалена статуата на Меланија Трамп во Словенија

Read more

Како ќе патуваме со авион во ковид иднината?

Read more

Магазин

  • play_arrow

Во забавена снимка: Како делуваат различните маски за заштита од COVID-19?

Читај повеќе

Вирална дилема: Која зебра гледа во камерата?

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт на денот: Хумус на турски начин

Читај повеќе
  • play_arrow

Да ти нацртам: Што значи безбедна дистанца од 2 метра?

Читај повеќе

Како би ја опишале Македонска Пошта во една фотографија?

Читај повеќе
  • play_arrow

На плажите низ Флорида шета Смртта: Само ве потсетувам на вирусот

Читај повеќе
  • filter

Среќен роденден, Никола Тесла

Читај повеќе
  • play_arrow

Како заштитната маска да биде уште побезбедна?

Читај повеќе
  • play_arrow

Германски виролог: Ќе има и трет бран, мора да научиме да живееме со вирусот

Читај повеќе