Почина Лазо Голужа, творецот на „Квискотека“

Доајенот на Хрватската телевизија и творец на легендарната „Квискотека“, Лазо Голужа, почина на 85-годишна возраст.

Ова за 24sata.hr го потврди неговиот син Доминик Голужа.

Легендарниот новинар и уредник дипломирал компаративна литература и италијански јазик на Филозофскиот факултет во Загреб, а по студирањето, со Паја Канжчај го основал списанието „Парадокс“.

Најголем придонес даде во областа на квизовите, а неговиот најпознат проект беше „Квискотека“, која првпат се емитуваше во 1979 година, а водител беше Оливер Млакар.

Remote video URL
URL
Тагови
реклама

Google блокираше 164 опасни апликации: Веднаш избришете ги од телефонот

Read more

Запознајте го Гонсало Салгадо, телохранителот на Кристијано Роналдо

Read more

Британски специјалци тренираат за напад од вонземјани

Read more

Погледнете како руска олимписка шампионка го одбележа Водици

Read more

Филм & ТВ

Netflix пушти тизер за документарецот за Пеле

Read more

Хоакин Феникс како Наполеон во новиот филм на Ридли Скот

Read more

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

„The Marksman“ го симна „Wonder Woman 1984“ од врвот на бокс-офисот

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Netflix пушти тизер за документарецот за Пеле

Читај повеќе

Хоакин Феникс како Наполеон во новиот филм на Ридли Скот

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

„The Marksman“ го симна „Wonder Woman 1984“ од врвот на бокс-офисот

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали песна за возачка дозвола ќе биде песната на 2021? Веќе руши рекорди

Читај повеќе

Карди Би во главната улога во филмот „Assisted Living“

Читај повеќе
  • play_arrow

И Меколи Калкин сака да го избришат Трамп од „Home Alone 2“

Читај повеќе

Ребел Вилсон открива: Бев киднапирана, ни се заканија со оружје

Читај повеќе

Поради пандемијата: Колку пари изгуби филмската индустрија во 2020?

Читај повеќе