Почина негативецот познат по улогите во „Mad Max“

Британско-австралискиот актер Хју Киз Бирн почина на 74-годишна возраст. Во текот на кариерата сними над 50 серии и филмови, а во историјата замина запомнат како култен негативец во „Mad Max“ франшизата.

Во далечната 1979 година, во првиот дистописки трилер на Џорџ Милер, тогаш 33-годишниот Бирн ја толкуваше улогата на морничав лидер на мото банда.

Remote video URL

Обожавателите на „Mad Max“ беа одушевени кога го препознаа во 2015 година како страшниот Џо во „Mad Max: Fury Road“, последното продолжение на блокбастерот.

Remote video URL

Од починатиот актер се простија многу колеги со кои соработуваше низ годините. Тоа го направи и Шарлиз Терон, која во последниот „Mad Max“ филм ја толкуваше улогата на Фјуриоса.

„Почивај во мир, Хју. Чудесно е како беше способен толку добро да играш негативци кога беше толку прекрасна душа. Многу ќе ни недостигаш на сите“, напиша актерката, покрај фотографија од филмскиот сет.

URL
Тагови
реклама

Програмер има уште две шанси да ја погоди лозинката за сметка со 240 милиони долари

Read more

Спасовски: Секогаш ќе се најде некој мангуп за да се пофали на социјалните мрежи и да покаже дека е интересен

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

Јокиќ непопустлив кон Шекил: Јас сум Србин и ти го знаеш тоа!

Read more

Филм & ТВ

Карди Би во главната улога во филмот „Assisted Living“

Read more

И Меколи Калкин сака да го избришат Трамп од „Home Alone 2“

Read more

Ребел Вилсон открива: Бев киднапирана, ни се заканија со оружје

Read more

Поради пандемијата: Колку пари изгуби филмската индустрија во 2020?

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Дали песна за возачка дозвола ќе биде песната на 2021? Веќе руши рекорди

Читај повеќе

Карди Би во главната улога во филмот „Assisted Living“

Читај повеќе
  • play_arrow

И Меколи Калкин сака да го избришат Трамп од „Home Alone 2“

Читај повеќе

Ребел Вилсон открива: Бев киднапирана, ни се заканија со оружје

Читај повеќе

Поради пандемијата: Колку пари изгуби филмската индустрија во 2020?

Читај повеќе
  • play_arrow

Искрен трејлер за „Wonder Woman 1984“

Читај повеќе

Скандалот зеде данок: Арми Хамер се повлече од „Shotgun Wedding“

Читај повеќе

Сара Климоска е една од европските Ѕвезди во подем за 2021

Читај повеќе

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Читај повеќе