Почина оригиналниот Дарт Вејдер

Англискиот актер Дејв Проус, најпознат по улогата на Дарт Вејдер во трилогијата „Star Wars“, почина во осумдесет и петтата година од животот, пренесе BBC.

Неговиот агент Томас Бовингтон изјави дека актерот починал по кратко боледување и дека ова е тажен настан за милиони обожаватели низ светот. Проус, бодибилдер од Бристол, беше одбран за улогата на Вејдер поради импозантната фигура, иако гласот го позајмуваше американскиот актер Џејмс Ерл Џоунс.

„Нека биде силата со него“, изјави Бовингтон и додаде дека иако Проус бил познат по улогата на негативец, во реалниот живот тој бил херој за сите кои го познавале.

Проус во оваа улога се појави во три продолженија поради неговата фигура, беше висок 1,98 метри. Неговите колеги и обожаватели се простија од актерот на социјалните мрежи, опишувајќи го како добар човек и актер кој ги многу ги сакал своите обожаватели.

За време на натпреварите во бодибилдинг, се спријателил со неговите ривали Арнолд Шварценегер и Лу Ферињо, многу порано пред тие да станат славни личности. Пред да почне со актерската кариера, го подготвувал актерот Кристофер Рив за улогата на Супермен, како негов личен тренер.

URL
реклама

Кој е полицаецот кој со три потези спречи трагедија во Капитол хил?

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

Спасовски: Секогаш ќе се најде некој мангуп за да се пофали на социјалните мрежи и да покаже дека е интересен

Read more

Беровец лажел дека е киднапиран и изнудил 10.000 евра од татко му

Read more

Филм & ТВ

Карди Би во главната улога во филмот „Assisted Living“

Read more

И Меколи Калкин сака да го избришат Трамп од „Home Alone 2“

Read more

Ребел Вилсон открива: Бев киднапирана, ни се заканија со оружје

Read more

Поради пандемијата: Колку пари изгуби филмската индустрија во 2020?

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Дали песна за возачка дозвола ќе биде песната на 2021? Веќе руши рекорди

Читај повеќе

Карди Би во главната улога во филмот „Assisted Living“

Читај повеќе
  • play_arrow

И Меколи Калкин сака да го избришат Трамп од „Home Alone 2“

Читај повеќе

Ребел Вилсон открива: Бев киднапирана, ни се заканија со оружје

Читај повеќе

Поради пандемијата: Колку пари изгуби филмската индустрија во 2020?

Читај повеќе
  • play_arrow

Искрен трејлер за „Wonder Woman 1984“

Читај повеќе

Скандалот зеде данок: Арми Хамер се повлече од „Shotgun Wedding“

Читај повеќе

Сара Климоска е една од европските Ѕвезди во подем за 2021

Читај повеќе

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Читај повеќе