По долго боледување

Почина пејачката на Роксет

Мари Фредриксон, шведската музичарка која го основа светски познатиот бенд Роксет, почина во 62 година од животот, по долго боледување. Од 2002 година пејачката боледуваше од тумор на мозокот.

Шведскиот весник Express објави дека зад себе Мари ги остави сопругот Микаел Болјос и двете деца, 26-годишната ќерка Инес и 23-годишниот син Оскар.

„Со голема тага објавуваме дека почина нашата најголема и најсакана уметница. Мари Фредриксон почина утрото на 9 декември како последица од болеста“, стои во соопштението на нејзиното семејство.

Пред 8 години Мари дозна дека има тумор на мозокот откако се онесвести.

Шведската поп ѕвезда заедно со колегата Пер Гесле го основа бендот Роксет во 1986 година, а нивни славни светски хитови се „It Must Have Been Love“, „Listen to Your Heart“, „The Look“, „Fading like a Flower“,„ Joyride“, „Crash! Boom! Bang!“ и други.

Нејзиниот колега од бендот изрази сочувство на семејството и порача: „Ништо повеќе нема да биде исто“.

Пејачката ќе биде закопана во тишина, во присуство на најблиските.


реклама

Мурињо ни се фати за 5 сантиметри: Нѐ накодоши дека головите ни се ниски

Read more

Спасовски: Кривична пријава и суспензија за полицаецот од Битола кој нападна Ром

Read more

20-годишно момче загина во несреќа на Галичица

Read more

Емоционално интелигентните луѓе никогаш нема да ги кажат овие реченици

Read more

Музика

Џеј Ло и Малума со секси спот за песните „ Pa Ti + Lonely“

Read more

Најмудрите зборови на Милан Младеновиќ што важат и денес

Read more

„Њу ордер“ се пофалија со наградата од фестивалот Скопје Синема Сити

Read more

Колкупати „Metallica“ гостувала во секоја земја?

Read more

Сцена

  • play_arrow

Ова се најдобрите крими филмови на сите времиња

Читај повеќе
  • filter

Доделени наградите на 19. Синедејс

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Џеј Ло и Малума со секси спот за песните „ Pa Ti + Lonely“

Читај повеќе

Marvel ги одложи премиерите за следната година

Читај повеќе
  • play_arrow

Сè што е погрешно со „Anabelle Comes Home“

Читај повеќе

Ќе се снима продолжение на славниот „The Passion of the Christ“

Читај повеќе

„Синеплекс“ повторно ги отвора киносалите

Читај повеќе
  • play_arrow

Втор трејлер за анимираната авантура „Over The Moon“

Читај повеќе
  • play_arrow

Netflix го објави официјалниот трејлер за хорор-серијата „The Haunting of Bly Manor“

Читај повеќе