Почина писателката Тамара Арсовска

Скопје, 27 јуни 2019 (МИА) – По кусо боледување, утрово на 86-годишна возраст почина Тамара Арсовска, член на Друштвото на писатели на Македонија од 2004 година.

Автор е на повеќе книжевно-публицистички книги, и тоа: „Запаметено време“ (1992), „Блиски средби“ (1992), „Отаде минливоста“ (1994), „Волшебници на зборот“ (1995), „Чекор во третиот милениум“ (1999), „Влезница за иднината“ (2008), „Најубавите писма на великаните“ (2009), „Писателите за себе“ (2010), „Од дневникот на нашите години“ (2011), „Творците и нивното време“ (интервјуа, 2012), „Летописни помненија“ (2014), „Сите наши години“ (интервјуа, 2017).

Арсовска ги подготвила и антологиските избори: „Илинденски раскази“ (1978); „Поезија на Револуцијата“ (1985), „Весела книга“ (1996), „Во светот на сказните“ (2006).

Посмртните останки ќе бидат изложени утре во периодот од 9 до 10 часот, во Капелата на градските гробишта Бутел во Скопје, по што ќе биде извршен погребот. 

реклама

Американски и грчки воени авиони утре со прелет над Скопје ќе го поздрават членството на РСМ во НАТО

Read more

Патување во пандемија: Кои земји бараат негативен тест и карантин, а кои не?

Read more

Бегство од Дубаи: Каде се исчезнатите принцези?

Read more

Грција се надева на „глампинг“ – тренд што ќе го спаси туризмот

Read more

Култура

Филмскиот фестивал во Венеција ќе се одржи во септември

Read more

Со претпазлив оптимизам, фестивалот „Здраво млади“ најавен за 27 август

Read more

Секторот за забава губи 160 милијарди долари поради пандемијата

Read more

24 мај, Ден на сесловенските просветители Кирил и Методиј

Read more

Вести

  • play_arrow

Поздрав од НАТО

Читај повеќе

Граѓаните на Штип кои користеле превоз до конфекцијата со заразени лица да се самоизолираат

Читај повеќе

Две петгодишни деца тешко повредени во сообраќајка

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов Зеланд има само еден активен случај на коронавирус

Читај повеќе

Решенија за изолација добиле 368 лица во изминатото деноноќие

Читај повеќе

Easy Jet ќе отпушти околу 4.500 работници поради пандемијата со COVID-19

Читај повеќе

Адеми: Можеби ќе се соочиме со исти мерки ако имаме ваква ситуација и во септември

Читај повеќе
  • filter

Продолжуваат протестите во Минеаполис, Трамп се закани дека ќе испрати војска

Читај повеќе

Бугарија го укина 14-дневниот карантин за македонските граѓани

Читај повеќе