Почина славниот југословенски басист Ненад Стефановиќ - Јапанац

Ненад Стефановиќ - Јапанац почина денеска на 62-годишна возраст.

Познатиот басист беше член на групите „Бајага и инструктори“ и „Пилоти“. Неговите пријатели и соработници веќе објавуваат пораки на социјалните мрежи, изразувајќи тага за загубата.

 

Nenad Stefanovic Japanac Počivaj u miru omiljeni čoveče i veliki muzičaru. 😢

Posted by Živorad Milenkovic on Friday, January 8, 2021

Ненад Стефановиќ е роден во 1959 година во Крушевац. Член е на Здружението на џез, поп и рок музичари од 1976 година. Тој имаше статус на слободен уметник, беше член на Сокој, со околу 200 регистрирани и заштитени дела каде се наведува како автор и аранжер.

Многумина го посочуваа како најдобар бас гитарист во Југославија, и тој соработуваше со големи музички имиња, како што се „Бјело дугме“, Оливер Мандиќ, Џорџе Балашевиќ и други, наведува „Блиц“.

реклама

Принцот Филип опериран од срце во стотата година од животот

Read more

Кој е најмудриот хороскопски знак според астролозите?

Read more

Со измени на Законот за легализација на дивоградби се продолжува неговата важност за уште пет години

Read more

L'Equipe не штедеше навреди за Ѓоковиќ, дури и на лично ниво

Read more

Музика

Црквата реагира на „сатанистичката“ песна за Евровизија на Кипар

Read more

Ибра за дуетот со Михајловиќ на Санремо: Се надевам и тој не знае да пее

Read more

„Мој роден крај“ во изведба на јапонскиот Јонче Христовски

Read more

Дафт Панк најавија разделба по 28 години

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Во април ќе се снима специјалната епизода на „Friends“

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 20 филмски парови со најлоша хемија

Читај повеќе

Толку убавина на едно место: Кои актери ќе ги видиме во „The Gray Man“?

Читај повеќе
  • play_arrow

Црквата реагира на „сатанистичката“ песна за Евровизија на Кипар

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобриот психолошки трилер на сите времиња

Читај повеќе
  • play_arrow

Сè што е погрешно со „Harry Potter & The Sorcerer's Stone“

Читај повеќе

Скот Купер и Кристијан Бејл работат на нов филм

Читај повеќе

„The Queen’s Gambit“ нема да добие втора сезона

Читај повеќе
  • play_arrow

Актерот Џамил Френч ненадејно почина на 29 години

Читај повеќе