Почина Таска Балабанова – гласот на детството

По долго и тешко боледување, почина Таска Балабанова, македонска филмска и телевизиска актерка, чии гласовни интерпретации на ликовите од цртаните филмови го одбележаа детството на многу генерации.

Балабанова, со чиј глас израснаа многу генерации слушатели на Радио Скопје, денес Македонско радио, почина во Скопје, на 85 години.

Родена е во Велес, во 1934 година. Актерската кариера ја започна во некогашниот Младинско-куклен театар, од кој во 1965 е формиран Драмскиот Театар. Таа потоа замина во Радио Скопје, каде до пензионирањето работеше како радио актер и го позајмуваше својот глас во бројни радио драми.

Незаборавна е нејзината интерпретација на ликот Олива од цртаната серија „Попај Морнарот“, како и надсинхронизациите во серијата „Штрумфови“.

Таска Балабанова учевствуваше и во снимањето на првите реклами во 50-те години на 20. век.

Играла во повеќе филмови и ТВ-серии, меѓу кои: Средба (1974), Едно лето (1982), Илинден (1982), Време на летала (1982),Трето доба (1987), Мугра (1989), Македонски народни приказни (1992), Време живот (1992).

Посмртните останки на Таска Балабанова ќе бидат изложени во капелата на градските гробишта во Бутел, во петок во 10 и 30 часот, а погребот ќе биде извршен во 11 и 30 часот.

реклама

Ослободен американски педофил кој беше осуден на 1.000 години затвор

Read more

Може ќебапи, не може цигари: Кои производи може да ги купувате со картичката Купувам домашно?

Read more

Спасовски: Домашна платежна картичка и за пензионери и неактивни баратели на работа

Read more

Што треба да јадете пред и по вежбање?

Read more

Култура

Поезија од Митко Гогов објавена во Германија и Хрватска

Read more

Почина Атанас Ковачевски, портпарол на ЕВН и поранешен новинар

Read more

Водичот „Византиското наследство на Скопје“ излезе на англиски јазик

Read more

Договорот од Преспа треба да е инспирација за многу иницијативи

Read more

Вести

Избори 2020: Кампањата на средина, продолжуваат партиските ветувања

Читај повеќе

Се ближиме до 7.000 заразени, скопски Чаир е жариштето

Читај повеќе

Претпладне сончево, попладне нестабилно со пороен дожд

Читај повеќе

Вице Заев: Објавените разговори се лаги од трети лица

Читај повеќе
  • play_arrow

Манчевски: Безидејната ВМРО-ДПМНЕ во својата програма ветува проекти што СДСМ веќе ги спроведе

Читај повеќе
  • play_arrow

Спасовски: Домашна платежна картичка и за пензионери и неактивни баратели на работа

Читај повеќе
  • play_arrow

Николоски од Прилеп: ВМРО-ДПМНЕ нема да дозволи увоз додека не се откупи домашниот тутун

Читај повеќе

Земјоделец загина во несреќа со трактор

Читај повеќе

Сафет Бишевац позитивен на COVID-19

Читај повеќе