Почина жирафата Тобого во Скопската ЗОО

Зоолошката градина Скопје доцна вчера преку социјалните медиуми „со голема тага и болка“ соопшти дека претходниот ден починала жирафата Тобого.

„Денеска беше направена обдукција при што не беа констатирани физички повреди и во наредните денови ги очекуваме целосните резултати.

Жирафата Тобого заедно со Каспер и Флопи беше меѓу омилените жители на скопската зоолошка. Тој беше миленик на вработените и на посетителите“, стои во известувањето.

Тобого е роден во Франкфурт на 09.12 2010 година, а жител на Скопје Зоо беше од 05.11 2013 година.

„Сите сме неизмерно тажни и со скршени срца поради неговото заминување. Трчај во небесната савана Тобого, многу ќе ни недостасуваш на сите, но ќе останеш засекогаш запаметен“, гласи последниот поздрав од Скопската ЗОО.

Тагови
реклама

Овие се седумте најдобри мобилни телефони во светот

Read more

Не, Илон Маск не е мртов

Read more

Првпат воведена е-трговија во Пошта – онлајн нарачки со можност за испорака до адреса

Read more

Забранета голотија во Занзибар, дури и за туристите

Read more

Живот

Интересни факти за луѓето родени во март

Read more

Мајмуни во зоолошката во Сан Диего примија вакцина против коронавирусот

Read more

Принцот Филип опериран од срце во стотата година од животот

Read more

Кој е најмудриот хороскопски знак според астролозите?

Read more
 

Магазин

  • filter

Неверојатна трансформација: Иста тежина, различна форма

Читај повеќе

Забранета голотија во Занзибар, дури и за туристите

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Читај повеќе

Со недели го барал автомобилот паркиран во катна гаража

Читај повеќе

Како да разликувате постпородилна тага од депресија?

Читај повеќе

Не, Илон Маск не е мртов

Читај повеќе

Вака Американците се подготвуваат за зомби апокалипса

Читај повеќе

Јадењето месо е поврзано со низа болести, не само со рак

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто треба да ја наведнете главата напред кога ви тече крв од носот?

Читај повеќе