Почна 75. Кански филмски фестивал

Престижниот Филмски фестивал во Кан денеска беше отворен по 75-ти пат, а на црвениот теших се појавија многу ѕвезди и гости кои ги вратија возбудата и гламурот во модниот град, што овој пат е придружен и со контроверзиите околу одбивањето на акредитацијата на руските филмаџии и новинари.

„Кан 2020“ не се одржа поради пандемијата на коронавирус, а минатата година се одржа во посебни услови.

-Едноставно кажано, пресреќен сум, изјави претседателот на жирито Венсан Линдон на прес-конференција.

Во жирито се вклучени повеќе актери и режисери, меѓу кои Ребека Хол, Номи Рапејс, Дипика Падукон, Џеф Николс и Асгар Фархади.

URL
URL

Најголемиот филмски фестивал во светот се одржува од 17 до 28 мај, а враќањето кон свеченостите, забавите, гламурот и парите дава надеж дека гледачите во голем број ќе се вратат во кината.

Фестивалот беше отворен со проекција на филмот за зомби „Final Cut“ во режија на Мишел Хазанавичиус, а гледачите ќе можат да го погледнат и филмот на Том Круз „Top Gun: Maverick“. Том Круз со ова се врати во Кан за првпат по 30 години.

URL

Почесната Златна палма за животно дело ќе ја прими Форест Витакер. Неговата продуцентска куќа ќе го прикаже „За доброто на мирот“, документарен филм за војната во Јужен Судан.

Во контекст на војната во Украина, организаторите на фестивалот решија да им ги ускратат акредитациите на сите руски филмаџии, но и на новинарите кои на кој било начин се поврзани со руската влада. Но, подоцна некои новинари добија акредитации, без да биде наведено кои.

URL
реклама

Хороскопски знаци на кои постојано им е потребно внимание

Read more

Србин уапсен во Грција, Хрватска го бара за воени злосторства

Read more

Дончиќ ги смени навиките и никогаш не изгледал подобро

Read more

Македонија или Див Запад: „Жолта минута“ на Арбер Адеми од ДУИ

Read more

Филм & ТВ

Наскоро на Netflix: Објавен трејлерот за шпанската хорор серија „The Girl in the Mirror“

Read more

Искрен трејлер за легендарниот Goodfellas

Read more

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Бред Пит откри кој филм зажалил што го направил

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Наскоро на Netflix: Објавен трејлерот за шпанската хорор серија „The Girl in the Mirror“

Читај повеќе
  • play_arrow

Искрен трејлер за легендарниот Goodfellas

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе

Бред Пит откри кој филм зажалил што го направил

Читај повеќе
  • filter

Од играчка-плачка: 10-годишниот син на Бен Афлек му го „лупна“ луксузното Lamborghini

Читај повеќе

Шакира непрепознатлива по раскинувањето со Пике

Читај повеќе
  • play_arrow

Бред Пит најави крај на кариерата

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен нов трејлер за четвртата сезона на „Stranger Things“

Читај повеќе
  • play_arrow

Бил Козби виновен за сексуална злоупотреба на малолетничка

Читај повеќе