Почна борбата помеѓу Реал и Ливерпул што може да ја смени историјата на фудбалот

Ливерпул и Реал Мадрид влегоа во борба што може да ја смени историјата на фудбалот, пишува денеска мадридски AS и потенцира дека ова е трка за доведување на Килијан Мбапе.

Младиот Французин се истакнува во ПСЖ и во моментов е најголемата ѕвезда на светскиот фудбал заедно со Меси, Роналдо и Нејмар. Значи, токму таков играч Реал сака да го има во својот тим.

Единствениот проблем со Флорентино Перез и неговиот клуб е што Ливерпул ја има истата желба. Англискиот тим на хартија сигурно ја нема куповната моќ што ја има Реал, но за Мбапе е подготвен да жртвува еден од најдобрите играчи во последните години.

Салах сака да замине

Мохамед Салах, наводно, носи немир во соблекувалната на Ливерпул со своето незадоволство од низата слаби резултати и сигурно е дека тој може да го напушти клубот со скап трансфер ова лето.

Тој велеше дека неговата цел во кариерата е да игра за Барселона или Реал, а Ливерпул сега гледа одлична можност да му ја исполни желбата бидејќи тоа би му ја исполнило неговата.

Сè е отворено

Идеалното сценарио за Ливерпул би било да го продадат Салах на Реал за огромната сума за која се зборуваше претходно (околу 100 милиони евра) и потоа да се купи Мбапе од ПСЖ со тие пари и дел што тој самиот ќе го додаде.

Покрај тоа што ќе заработат пари продавајќи го Салах, тие полесно би го поднеле и товарот на платата што ја носи Мбапе. Салах има годишна плата од околу 12 милиони евра, а тие ќе мораат да додадат уште осум за да можат да си го дозволат Мбапе.

Секако, никој не гарантира дека сè ќе се одвива според планот за Ливерпул. Сосема е реално да се очекува Реал едноставно да го купи Мбапе и потоа да го напушти Ливерпул за да сфати што да прави со Салах. Сепак, колку и да изгледаат едноставни работите, јасно е дека ова е зделка што ќе одлучи за текот на фудбалската историја затоа што Мбапе со право е истакнат како наследник на Меси и Роналдо.

реклама

Баљум Баљум и Тетово велоград

Read more

Австрија ќе испрати 651.000 дози вакцини од ЕУ за Западен Балкан

Read more

Кран го донесе огромниот кревет во новата вила на Роналдо

Read more

Челси, Сити и Реал пред исфрлање од ЛШ, одлуката в петок

Read more

Фудбал

Перес уверува: Гарантирам дека нема да има суспензии

Read more

Челси, Сити и Реал пред исфрлање од ЛШ, одлуката в петок

Read more

Озил: Детскиот сон е освојување на СП и ЛШ, а не на Супер лига

Read more

УЕФА, Премиер лига, Ла Лига и Серија А се обединија против Супер лигата

Read more
 

Спорт

Перес уверува: Гарантирам дека нема да има суспензии

Читај повеќе

Челси, Сити и Реал пред исфрлање од ЛШ, одлуката в петок

Читај повеќе

Озил: Детскиот сон е освојување на СП и ЛШ, а не на Супер лига

Читај повеќе

УЕФА, Премиер лига, Ла Лига и Серија А се обединија против Супер лигата

Читај повеќе

Претседателот на УЕФА е особено повреден од предавството на еден човек

Читај повеќе

УЕФА го возвраќа ударот: Тешки санкции за учесниците во Супер лигата

Читај повеќе

Бајиќ е новиот селектор на македонската кошаркарска репрезентација

Читај повеќе

Тотенхем го отпушти Мурињо

Читај повеќе
  • play_arrow

YouTube ѕвездата Џејк Пол го нокаутира славниот ММА борач Бен Аскрен

Читај повеќе