Почна дводневниот штрајк во Lufthansa, погодени 180.000 патници

Берлин, 6 ноември 2019 (МИА) – Дводневниот штрајк на германскиот кабински персонал што Lufthansa го најави во текот на вчерашниот ден со откажување 1.300 летови, денеска ќе опфати 700 летови, а утре 600.

Авиокомпанијата посочува дека од штрајкот ќе бидат погодени околу 180 илјади патници.

Германскиот синдикат ги повика пилотите и стјуардесите од компанијата Lufthansa денеска и утре да организираат штрајк, барајќи повисоки плати и подобри работни услови за околу 21.000 персонал.

Lufthansa побара од судот во Франкфурт да изрече забрана за штрајк на кабинскиот персонал, но Судот одлучи дека штрајкот е законски.

Откажани се голем број летови од Германија, меѓу кои и интерконтинентални од Франкфурт и Минхен.

Авиокомпаниите во сопственост на Lufthansa како Swiss, Austrian Airlines, Edelweiss Air и Brussels Airlines нема да бидат погодени од штрајкот.

реклама

Мистерија на Арктикот подгрева теории на заговор: Што се крие на замрзнатиот континент?

Read more

Нов Зеланд по 102 дена има 4 новозаразени, веднаш воведен карантин

Read more

Кацин: Словенија има добра епидемолошка ситуација, но проблем се младите

Read more

Што се знае за првата регистрирана вакцина против коронавирусот?

Read more

Бизнис

Официјално: Велика Британија во рецесија за првпат по 11 години

Read more

Поскапува нафтата поради намалените залихи на САД

Read more

Директор на The New York Times очекува згаснување на печатените медиумите за 20 години

Read more

Унца злато достигна цена од 2.069 долари

Read more

Вести

Комисијата за заразни болести побара МТСП да доработи дел од протоколите за градинките

Читај повеќе

Адеми: Нема конечна одлука како ќе се одвива наставата

Читај повеќе

Пендаровски до петок ќе го додели мандатот за нова Влада

Читај повеќе
  • play_arrow

Официјално: Велика Британија во рецесија за првпат по 11 години

Читај повеќе

Во два одвоени случаи пронајдени 148 мигранти

Читај повеќе

Шестнаесетгодишно момче загина во сообраќајка со мотори

Читај повеќе
  • play_arrow

Која е Камала Харис – првата Афроамериканка кандидат за потпретседател на САД?

Читај повеќе

За неносење маски казни за 511 лица

Читај повеќе

ИЈЗ: Продолжува трендот на помал број новозаразени и починати, зголемен број на оздравени

Читај повеќе