Регион

Почна евакуацијата на бегалците од Идомени

26. март 2016 - 15:12 | Макфакс

Грчките власти започнаа со евакуирање на мигрантите кои се блокирани во кампот крај Идомени на границата со Македонија, објави во саботата полицијата истовремено потврдувајќи дека е намалено пристигнувањето на мигрантите и бегалците на грчките острови од Турција. 

Осум автобуси пренеле околу 400 мигранти од кампот во Идомени во центрите за прифаќање во истата област, истакна локалната полиција. Десетина други автобуси чекаат во саботата да ги превезат мигрантите од истиот камп кои се согласуваат да заминат од него, повеќето семејства со деца кои повеќе не можат да ги поднесат тешките услови во Идомени.

Според официјалните бројки, 11.603 лица се наоѓаа во саботата претпладнето во Идомени, откако Македонија ја затвори својата граница на почетокот од март откако тоа претходно го сторија другите земји на ткн балканска бегалска рута.

„Од понеделник ќе се интензивираат напорите“, изјави претходно во четвртокот Јоргос Киритис, портпарол на службата за координација на миграциските политики. Според него, ќе бидат оспособени 30.000 нови места во центрите за прифаќање во следните три седмици.

Истовремено приливот на мигранти од Турција продолжил да паѓа од стапувањето на сила на договорот меѓу Европската унија и Турција, пред една седмица. Во саботата грчките власти дека само 78 лица пристигнале во петокот на грчките острови, во однос на 161 човек во четвртокот. Претходно во средата, пак, не беше регистрирано ниту едно пристигнување на мигранти, првпат откако стапи на сила договорот ЕУ-Турција чија цел е да се спречи миграциската рута преку Егејското Море.

Коментирај