Почна изградбата на најдолгиот подводен тунел во светот

По децении планирање почна изградбата на најдолгиот подводен тунел во светот. Тунелот ќе ги поврзува Данска и Германија, ќе се спушта до 40 метри под Балтичкото Море и ќе биде отворен во 2029 година, пренесе CNN.

Тунелот ќе биде долг 18 километри и е еден од најголемите инфраструктурни проекти, во него се вложени над 7 милијарди евра. Замислен е како алтернатива на моменталната траектна линија која секоја година превезува милиони патници. Со траект се потребни 45 минути, а по изградба на тунелот, со воз ќе бидат потребни 7 минути, додека со автомобил 10 минути за да мине од една држава во друга.

Воедно, тоа ќе биде и најдолгиот комбиниран тунел во светот, ќе има компоненти на автопат и на железница.

Remote video URL

 

реклама

За температура од 37,2°C не земајте „парацетамол“

Read more

Убавица на денот: Хајди Греј

Read more

Елен Пејџ: Јас сум трансродово лице, викајте ме Елиот

Read more

Хороскопски знаци кои важат за најлоши пријатели

Read more

Архитектура

20 идеи како поткровјето да стане прекрасна соба

Read more

Импресивен проект: Вака изгледа куќа направена од 12 контејнери

Read more

Превоз на иднината: Првите луѓе кои патуваа со Virgin Hyperloop

Read more

Црква претворена во луксузен дом се продава за 15 милиони фунти

Read more

Магазин

Најдобриот рецепт за топло чоколадо со рум и цимет

Читај повеќе

Паразитски самци: Дури и младите во Јапонија се незаинтересирани за секс

Читај повеќе

Пријави недозволено паркиран автомобил и заработи пари, предлог на Градот Њујорк

Читај повеќе

Како ќе препознаете дека си имате работа со одличен љубовник?

Читај повеќе
  • filter

Храна која го чува вашиот имунитет во зима

Читај повеќе

Роналдо сподели анегдота за Марадона и неговите два рачни часовника

Читај повеќе
  • play_arrow

Како омилените „Пријатели“ би ја опишале оваа ужасна 2020?

Читај повеќе
  • play_arrow

Уметниците низ светот создаваат дела инспирирани од Марадона

Читај повеќе

Лесно и вкусно: Похувани палачинки со шунка и кашкавал

Читај повеќе